Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bolton’un “5.000 Asker Kolombiya’ya” Notu Dünya Gündemine Oturdu!

  • 29 Ocak 2019
  • 1.419 kez görüntülendi.
Bolton’un “5.000 Asker Kolombiya’ya” Notu Dünya Gündemine Oturdu!
Konu Altı

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı olan John Bolton, basın toplantısı esnasında elinde tuttuğu defterde yazılı olan “5.000 Asker Kolombiya’ya” notuyla birlikte dünya gündeminde büyük tartışmalara sebebiyet verdi. Bunun yanı sıra Bolton’un konuşma yaptığı alanın arka bölümündeki dünya haritasında Maduro’ya destek veren ülkelerin kırmızı renkle işaretlenmesi kafalarda soru işareti oluşturdu. Kırmızı renkle işaretlenen ülkeler arasında Türkiye’de yer alıyor.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Carlos Holmes Trujillo, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından düzenlenen basın toplantısında elinde tuttuğu defterde yazılı olan “5.000 asker Kolombiya’ya” yazılı notun ne gibi bir gerekçeye dayanarak yazılı olduğuyla ilgili ve neyi anlatmak istemediğini bilmediklerini söyledi. Aynı zamanda açıklamanın gerçekleştirildiği esnada Bolton’ın arka bölümünde yer alan büyük dünya haritasında Türkiye’nin de aralarında yer aldığı Maduro’ya destek veren ülkelerin tamamının kırmızı renklerle işaretlenmiş olduğu dikkatleri üzerinde topladı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun meşruiyetine baş kaldıran ve ülkedeki muhalif Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido’yu geçici devlet başkanı olarak tanıyarak hareket eden ABD’nin, Venezuela devlet petrol şirketi olan PDVSA’ya uyguladığı yaptırımların tamamı basın toplantısı aracılığıyla tüm dünya ile paylaşıldı.

Not Dünya Gündemini Sarstı!

Yaptırım kararına dair bilgilendirmeler gerçekleştiren Bolton’ın elinde bulunan sarı not defterinde yazılı olan “5.000 Asker Kolombiya’ya” notu dünya gündemini tamamen sarsmış durumda. En çok tartışılan konulardan biri haline gelen bu notla ilgili henüz bir açıklama yapılmış değil.

Kolombiya Dışişleri Bakanı Trujillo, tartışmaların ardından ülkenin başkenti Bogota’daki Devlet Başkanlığı Sarayı Casa de Narino’da kameralar karşısında açıklama yaptı. John Bolton’ın elinde bulunan ve Kolombiya’yı işaret eden notun ne anlam ifade ettiğine dair herhangi bir bilgiye sahip olmadığını açıklamasında dünya ile paylaştı.

“Venezuelayı Seçime Götürecek Şartlar”

Ülkesinin Venezuela’daki durumu karşısında “Lima Grubu” olarak adlandırılan ve son kararlarına Meksika’nın katılım gerçekleştirmediği 13 Amerika kıtası ülkesiyle ortak bir vizyon çerçevesinde hareket ettiği iletilen Trujillo, ülkesinin Venezuela’yı seçime götürecek ve anayasal düzen üzerinde gerekli koşulları oluşturacak şartları meydana getirme amacıyla her türlü diplomatik ve politik davranışlara başvuracağının altını çizdi.

Trujillo, ülkesinin dostu olan ABD ve halkıyla iş birliği halinde, daimi bir diyalog içerisinde olmayı devam ettireceğini açıklarken, ikili olarak küresel konularda çalışmaya devam edecek olduklarını iletti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ