Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Brunson Serbest Kalmasaydı Bakın Neler Olacaktı… Trump’ın Planı!

  • 15 Ekim 2018
  • 484 kez görüntülendi.
Brunson Serbest Kalmasaydı Bakın Neler Olacaktı… Trump’ın Planı!
Konu Altı

ABD’li baskın kuruluşu olan ABC News,  Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilileri tarafından iddia edilen bilgilere göre, Brunson’un serbest kalmadığı takdirde Trump’ın Türkiye’den tüm diplomatik personeli çekecek olduğunu aktardı.

ABC News’in, ismini vermek istemeyen üst düzey Beyaz Saray ve ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından aldığı bilgilere dayandırdığı haberinde Trump’ın 60 günlük süre kapsamında Türkiye’den bütün ABD personelinin çekilmesi talebinde bulunacak olduğu bilgisini verdi.

Brunson Serbest Kalsın Diye…

ABD’li yetkilileri bu planın Brunson’ın serbest kalması için, Türkiye üzerinde yapılmakta olan baskının planı olduğunu da belirttiler. ABC News’a açıklamalar yapan bir yetkili, Türkiye ile ilişkilerin çökecek olduğundan korktuklarını belirtti. Hazırlanan planın Brunson’ın serbest kalması için gerekli baskıyı oluşturacağına inandıklarının da altını çizdi. Haber de böyle bir planın ABD’nin hiçbir NATO müttefiği için düşünülmediği de söylendi.

Dışişleri Bakanı Sessiz Kaldı

Bu planların Brunson’un 12 Ekim’de yapılacak duruşmasında serbest bırakılmaması halinde uygulamaya alınacağının iddia edildiği haberde, plana ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompe’onun tepki gösterdiği de yazıyordu. Buna karşılık Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının Pompeo’nun Trump’un emrine uyup sekiz sayfalık plan hazırladığını iddia etmesi dikkat çekti.

ABC News Haberine göre gizli tutulan planı ABD Dışişleri Bakanlığı’nda sadece bir kaç yetkili kişinin bildiği iddia edildi. Türkiye’den çekilme ifadesini kullanmamak adına “Türkiye Meselesi” adı verildiğinin de altı çizildi.

Bunun yanı sıra haberin ardından ABC News’e açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı, böyle bir planın olmadığını, tamamen yalan olduğunu açıkladı.

İddialar Yalan

Bakanlık sözcüsü Heather Nauert yapmış olduğu açıklamada, Türkiye ile diplomatik ilişkilerin tamamen kesilecek ve diplomatik tesislerin tamamen kapanacak olduğu noktasında yapılan iddiaların tamamıyla yanlış olduğunu, Uluslararası cevapları düşünürken her zaman çok fazla seçenek düşündülüğünü, bu iç süreçleri de asla tartışmadıklarını, Türkiye’de bulunan elçiliğin Avrupa’da yer alan en önemli görevlerden biri olduğunu, bir NATO müttefiğine uygun kaynaklar ve diplomatik dikkati sağlamaya çalışacaklarına büyük bir hızla devam edeceklerinin altını çizdi.

Erdoğan Çıldırttı

ABC News tarafından görüşülen birkaç yetkili, Erdoğan’ın Trump’ı çıldırttığını aktardı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ