Sağlık

Bu besinler damarları temizliyor! Damarları temizleyen o besinler…

Kalp ve damar hastalıkları günümüz dünyasında en çok görülen ve ölümle sonuçlanan hastalıkların başında geliyor. En doğru çözüm beslenmeye dikkat etmek. Bu besinler damarları temizliyor! Damarları temizleyen o besinler…

Bu besinler damarları temizliyor! Damarları temizleyen o besinleri sizler için derledik. Kalp ve damar hastalıkları günümüz dünyasında en çok görülen ve ölümle sonuçlanan hastalıkların başında geliyor. Kalp sağlığı bazen genetik faktörlere dayansa da beslenme konu ile ilgili çok önemli bir yere sahip. Özellikle de Çocuklukta edinilen beslenme ve spor alışkanlığı ise kalp ve damar rahatsızlıklarının önüne geçmekte oldukça etkili oluyor.

almonds 1768792 1280

Zeytinyağı

Kalp ve damar tıkanıklığında zeytinyağının rolü çok büyük. Eğer sürekli zeytinyağı kullanıyorsanız kalp ve damarların tıkanma olasılığı çok az. Hatta zeytinyağı, düzenli kullanımda kalp ve damar rahatsızlıkları ile karşılaşma riskini yüzde 50 oranında azaltıyor. Katı yağlar damar tıkanıklığına sebep olurken zeytinyağını gönlünüzce bu konuda dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Üstelik zeytinyağı, içerisindeki antioksidanlar sayesinde kalbi koruyor ve tansiyon gibi rahatsızlıkları da ortadan kaldırıyor.

Badem

Badem deyip geçmeyin. Badem damarlardaki kan yollarını temizliyor ve kalbin daha sağlıklı olmasını sağlıyor. Badem doymamış yağ, lif ve antioksidan içerikleri sayesinde damar ve kalp dostu olarak bilinen bir besin.

Tarçın

Tarçın damar tıkanıklığı konusunda çok önemli bir yere sahip. Tarçın genel anlamda Kandaki şekeri düşürmesi ve dengelemesi ile bilinir. Böylelikle de tam bir antioksidan deposu oluyor. Şifa dağıtan tarçın damar tıkanıklığı için birebir bir besin kaynağı. Uzmanlara göre Tarçın, günde 1 çay kaşığı kadar tüketildiğinde damar yollarındaki rahatsızlık riskini yüzde 26 oranında azaltıyor.

Yulaf

Yulaf lif yönünden oldukça zengin bir besin kaynağı. Diyet yapanların sürekli kullandığı yulaf kalbi ve damarları koruyor. Ayrıca, düzenli bir şekilde tüketildiğinde kalp ve damar yollarını temizliyor. Yulafın kolestrolü düşürmede de etkili olduğu bilinmektedir.

Nar

Nar da tam bir kalp dostu. Nar vücudumuzdaki damarların daha aktif ve uzun ömürlü çalışmasını sağlıyor. İçinde yer alan antioksidanlar ile nar, düzenli kullanımda sağlıklı bir yaşamın sırrı haline gelebiliyor.

Zerdeçal

Zerdeçal da kalbe iyi gelen besinlerden. Özellikle çorbalara attığınız zaman hemen lezzet veriyor hem damarları koruyor. Zerdeçalı isterseniz çay olarak da tüketebilirsiniz. zerdeçal, damarları temizlemekle birlikte damar sertliği gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlıyor.

Brokoli

Brokoli demir, vitamin ve mineral deposu olması ile biliniyor. İçinde bulunan K vitamini ve lif açısından çok fazla zengin. Brokoli kolestrolü dengeliyor ve Damarlardaki kalsiyum oranını dengeliyor.

Yeşilçay

Yeşilçay da kalp sağlığı için oldukça önemli bir besin kaynağı. Kalp ve damar dostu olarak bilinen yeşilçay antioksidan bakımından çok zengin.

Roka

Hem yedikçe ferahlatan hem de sağlık veren bir besin olarak karşımıza çıkıyor roka. Roka bize enerji vermesi ve toksitlerden arınmamızı sağlaması ile biliniyor. Üstelik damar yollarını temizleyen roka tam bir kalp dostu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu