DünyaYaşam

Buğday silosunda büyük patlama!

YAŞANAN BÜYÜK PATLAMANIN SİMGESİ OLAN BUĞDAY SİLOSU KISMEN YIKILDI!

Lübnan’da 2 yıl önce büyük bir patlama meydana gelmişti. 2 yıl önceki patlamanın meydana geldiği Beyrut Limanı’ndaki buğday silosunun büyük bir bölümünün yıkıldığı bilgisine ulaşıldı. Bölgeden duman ve toz bulutlarının gökyüzüne kadar yükseldiği belirtildi. Ntv.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre; Lübnan’da iki yıl önceki büyük patlamanın sembolü haline gelen buğday silosu kısmen yıkılmış durumda. Lübnan’ın başkenti ve en büyük kenti olan Beyrut’ta 2020 yılında meydana gelmiş olan büyük patlamada parçalanan ve devasa olarak nitelendirilen liman tahıl silolarının, bir bölümü haftalarca süren bir yangının ardından gökyüzüne kadar yükselen bir toz bulutu bırakarak çöktü. Liman Silosu Genel Müdürü Assaad Haddad, Associated Press’e yaptığı açıklamada “Her şey kontrol altında” dedi.

İKİ YÜZDEN FAZLA KİŞİ YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ!

50 yıl önce inşa edilen ve 48 metre yüksekliğinde bulunan dev silolar, 2 yıl önce meydana gelen patlamanın gücüne direnmişti. Patlamaya tüm gücüyle direnen liman, Beyrut’un batısını, iki yüzden fazla kişinin hayatını kaybetmesine, altı binden fazla insanın yaralanmasına ve bulunan tüm mahallelerin ağır hasar görmesine rağmen sağlam bir şekilde dayanmıştı.

Önerilen İçerik :   Afganlar Türkiye'ye neden geliyor? Afganlar TIR’dan neden indi?
pexels pixabay 270815

GEÇEN AY BAŞLAYAN YANGIN HALA DAHA SÜRÜYOR!

Öte yandan, Temmuz ayında siloların kuzey bloğunda da tahılların mayalanması sonucunda bir yangın çıktı. İtfaiyeciler ve Lübnan Ordusuna mensup askerler, haftalarca yanan ve yanan yerlerin yakınındaki şehirlere korku veren yangını maalesef söndüremedi. Geçen hafta çevre ve sağlık bakanlıkları da, limanın yakınında yaşayan sakinlere iyice havalandırılmış alanlarda kapalı yerde kalmaları yönünde talimatlar verdi. Temmuz ayının başında mayalanan tahılların tutuşması sonucu, itfaiyeciler ve Lübnanlı askerler yangını önce suyla söndürmeye çalıştılar, ancak hava şartlarından dolayı nemin durumu daha da kötüleştirmesinden sonra geri çekilmek durumunda kaldılar. Diğer taraftan, kentin 2 yıl önceki patlamadan sağ kurtulan sakinleri, yangının ve yanık kokusunun kendilerinde travma oluşturduğunu ve her duydukları yanık kokusunda korkularını hatırladıklarını söylediler.Lübnan Kızıl Haçı, yakınlarda yaşayanlara K-N95 koruyucu maskeleri dağıttı ve itfaiyeciler ile liman işçilerine siloların yakınındaki patlamaya yakın bölgelerden uzak durmalarını emretti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu