Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bursa’da 600 Yılık Tarihi Han Adeta Cezaevine Döndü!

  • 17 Ekim 2018
  • 449 kez görüntülendi.
Bursa’da 600 Yılık Tarihi Han Adeta Cezaevine Döndü!
Konu Altı

Bursa’da tam 600 yıllık geçmişi bulunan tarihi hanın yolu demir parmaklıklarla kapatıldı. İçerisinde dükkanların yer aldığı tarihi han, adeta cezaevine dönmüş durumda.

Ulucami’nin hemen yanında yer alan tarihi 600 yıllık hanın yolu demir parmaklıklarla kapatıldı. Bundan 600 yıl önce Sultan Yıldırım Beyazıt’ın Vaiziye Medresesi olarak yaptırdığı hanın bu durumu esnafları isyana sürükledi.

Esnafların Gelirleri Düştü

Ulucami yanından hana giriş sağlamakta olan yol, handa 4 dükkanı bulunmakta olan Ali Küçük ismindeki esnaf tarafından kapatıldı. İçeride yer alan esnafların önünden geçen yolun kendisine ait olduğunu söyleyerek tel örgüyle yolu kapattı. Arka tarafından başka bir yol aracılığıyla geçiş yapılabilen hanın bu anayolunun kapatılmasıyla esnafların gelirleri büyük oranda düşüş gösterdi.

6 Ay Önce Yine Kapatıldı, Belediye Açtı

Bundan 6 ay önce bir kez daha kapatılan hanın yolu Belediye ekipleri tarafından açılmıştı.Yolun tekrar kapatılmasıyla birlikte hanın cezaevi halini aldığının altını çizen bir esnaf, Komşularla demir parmakların ardından konuştuklarından yakındı. Yetkililer tarafından bu duruma bir çare bulunması talebinde bulunan esnaf, uzun yıllardır handa esnaf olduklarını ve ilk defa böyle bir durumla karşılaştıklarını aktardı.

Çok Mağdur Olduklarını Söylüyorlar

Çok mağdur olduklarını söyleyen esnaf, belediyeden geldiklerini fakat hala bir netice çıkmadığını söyledi. Bu durumun buraya hiç yakışmadığından sitem eden esnaf, Hana Ulucami’nin karşısında yer alan ana kapıdan giren müşterilerin demir parmaklıkları görünce tekrar çıktığını dile getirdi.

20 Esnaf Bulunuyor

20 esnafın yer aldığı handa hepsinin mağduriyet yaşadığını ifade eden esnaf, Bu yolun 6 ay önce de farklı bir şekilde kapatıldığını, basına sızmasıyla birlikte belediyenin işe el atıp yol açtığını, şimdi ise tekrardan kapatıldığını aktardı.

20 esnafın işi de, anayolun kapatılmasıyla birlikte direkt olarak düşüş gösterdi. Hana ana kapıdan giren 100 kişinden 90’ı demir parmaklıkları gördükten sonra geri çıkıyor ve bir daha uğramıyor. Hanın diğer kapısı ise arka tarafta kaldığı için pek bilinmiyor.

600 yıllık bu hanın cezaevine döndüğünü ileten esnaflar, yetkililerin olaya el atıp, bu mağduriyeti ortadan kaldırmalarını istedi. Birkez daha böyle bir şey olduğunu ve gerekli çalışmalar sonucu açıldığını, tekrar açılmasını talep ettiklerini belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ