Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Bursa’daki Asırlık Tarihi Esere Yapılanlar Turistler Tarafından da Tepki Gördü!

  • 25 Ekim 2018
  • 448 kez görüntülendi.
Bursa’daki Asırlık Tarihi Esere Yapılanlar Turistler Tarafından da Tepki Gördü!
Konu Altı

Bursa’ya bağlı Osmangazi ilçe sınırlarında bulunan Osman Gazi ve Orhan Gazi türbeleriyle hemen bitişik konumda yer alan asırlık tarihi eser Tophane Saat Kulesi’nin restorasyon işlemleri tarihi niteliğine uygun bir şekilde değil, direkt olarak PVC kaplama kullanılarak restore edildi.

Bursa’da bahsi geçen Tophane Saat Kulesi’ni ilk yaptıran kişi Sultan Abdülaziz. 1876 yılında inşa edilen söz konusu saat kulesi yıllar 1900’lere ulaştığında yıkıldı. Tarihi saat kulesi tekrardan 1905 yılında kesme taş kullanılarak inşa edildi. 33 metre uzunluğu ve 6 katı bulunan söz konusu kulede kesme taş hariç herhangi bir yapı malzemesi bulunmuyor. Ahşap merdivenle çıkılan ve zirvesine ulaşılan saat kulesinin her katının cephesinde dikdörtgen pencereler bulunmakta.

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yangın gözetleme kulesi olarak aktif bir şekilde kullanılan söz konusu saat kulesinde gerçekleştirilen son restorasyon çalışmasında ise tarihi esere büyük saygısızlık yapıldı. PVC kaplama kullanarak eserin tüm tarihi niteliğini kaybettiren yetkililer, kulenin 6.katına tamamıyla PVC kaplama yaptı.

Mimarlar Odası Bursa Şube Başkanı Ömer Faruk Şahin, tarihi kulenin 6. katının da normalde kesme taştan imal edildiğini hatırlatarak, yapının üstündeki PVC kaplamanın tarihi dokuyu mahvettiğini bunun ise kendilerini çok üzdüğünü iletti. Bu değerdeki bir ürüne çok daha dikkat ve özenli davranılması gerektiğinin de altını çizdi.

Saat kulesinde gerekli düzeltmelerin yapılarak PVC’nin kaldırılıp, eski dokunun tekrardan oluşturulacağına inançlarının tam olduğunu söyleyen Şahin, düzeltmenin 2018 yılında tamamlanacağını düşündüklerini, bu restorasyonun 2019 bütçe planına alındığını öğrendiklerini iletti.

Yapının iç bölümünde ahşap karkas kısmında da büyük problem olduğunu dile getiren Şahin, bu değerlerin korunması gerektiğini hatırlatarak yetkililerden ricada bulundu. Bu bölgenin aynı zamanda Arkeopark niteliği taşıdığını dile getiren Şahin, yerli ve yabancı turistlerin sırf bu tarihi eserler için kilometrelerce yer geldiğini, kurumların sırf bu sebepten bile süreci hızlandırmalarının zorunlu bir hal aldığını ifade etti.

Antalya’dan Bursa’ya ziyarete gelerek tarihi eserlere göz atmak isteyen turistler, yapının üst kısmında kullanılan PVC’nin tarihi dokuyu mahvettiğini söyledi. Saatin olduğu kısmın taş olması gerektiğini ileten turistler, Çorum ve Ankara’daki saat kulelerini hatırlattı.

Belediye tarafından yapılan açıklamada ise zamanında park işletmecesi tarafından böyle bir restore çalışması yapıldığı belirtildi. Belediye tarafından saat kulesinin tüm düzenleme çalışmalarının gelecek yıl yatırım programında yer aldığını belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ