Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Büyük Hayran Kitlesi Olan Ünlü Oyuncu Hakkında Tutuklama Kararı!

  • 05 Aralık 2018
  • 392 kez görüntülendi.
Büyük Hayran Kitlesi Olan Ünlü Oyuncu Hakkında Tutuklama Kararı!
Konu Altı

Ünlü oyuncu Mehmet Ali Alabora ile ilgili olarak Gezi Parkı eylemleri sebebiyle “Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni ortadan kaldırmak, görevini yapmasını engellemek hususunda teşebbüste bulunmak” suçlarından tutuklanma kararı çıkarıldı.

Gezi Olayları Öncesindeki Buluşmalar Delil Olarak Nitlendirildi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hasan Yılmaz tarafından büyük bir dikkat ve incelikle hazırlanan ardından ise mahkemeye sunulan tutuklamaya yönelik yakalama talebi için Alabora’nın Gürcistan ve Arap dünyasında ayaklanmaların sebebi olan OTPOR lideri Sırp Ivan Maroviç ile birlikte İstanbul ve Mısır’da gezi olayları başlamadan önce gerçekleştirmiş olduğu görüşmeler delil olarak nitelendirildi ve iddianemeye eklendi.

Savcılık tarafından mahkemeye iletilen yazıda, Alabora, eşi Pınar Alabora, Defne Anter, yazar Handan Meltem Arıkan ve reklam Metin Osasogie Edomwonyi’nin 18 – 21 Haziran 2012 tarihlerinde İstanbul üzerinde, 7 – 15 Temmuz 2012 tarihinde ise Mısır’da Ivan Maraviç ile bir görüşme altına imza attıkları belirtildi. Maroviç’in Mısır’da yer aldığı esnada ise Kavala’nın da yurt dışında bulunduğuna yönelik dikkat çekildi.

“Ayaklan İstanbul”

Mehmet Ali Alabora ve Osman Kavala’nın Türkiye’ye geri dönüş gerçekleştirilmelerinin hemen sonrasında 30 Temmuz 2012 tarihi itibarıyla “Mi Minör” adındaki tiyatro oyununu gerçekleştirme amacıyla provalara başladıkları belirtilen yazıda, bu oyunda özetle Temsili ülkenin başkanına yönelik bir ayaklanmanın ele alındığının altı çizildi.

Gezi Parkı ayaklanmasının birden bire olan bir şey olmadığını, 2012 yılından itibaren planlandığını ve bu planlanmaya delil olarak ise Alabora’nın 2011 yılında çekmiş olduğu tüm videolarında Ayaklan İstanbul yazdığı sunuldu.

TUTUKLAMAYA YÖNELİK YAKALAMA KARARI

Mahkeme tarafından verilen tutuklamaya yönelik yakalama kararı kapsamında birçok ifade bulunuyor. Elde edilmiş olan bütün bulgu ve tüm dosyanın Gezi eylemleri adı altında başlatılan Osman Kavala liderliğinde Açık Toplum Vakfı ve Anadolu Kültür A.Ş. aracılığıyla gerçekleştirilmiş olan organizasyon dahilinde planlı ve sistemli bir şekilde yapıldığı, birden bire ortaya çıkmadığı açık açık belirtildi.

Nihai amacın ülkede şiddet eylemlerini marjinal gruplara ve bunun yanı sıra terör örgütü üyelerine kanalize etmek olduğunu, bunun yanı sıra bunu tüm ülkeye yayarak kaos ve kargaşa meydana getirerek mevcut bulunan hükümeti işlevsiz bir hale getirmek olduğunun anlaşıldığı ve amaçlandığı yer aldı. Bu hususta tutuklanmasına yönelik yakalama kararı çıkarıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ