Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çanakkale’deki 340 Nüfuslu Köyde Herkes Çıplak mı?

  • 02 Ekim 2018
  • 456 kez görüntülendi.
Çanakkale’deki 340 Nüfuslu Köyde Herkes Çıplak mı?
Konu Altı

Çanakkale’de 5.000 yıllık tarihi geçmişi bulunan Troya Ören Yeri yolunun hemen üzerinde yer alan “Çıplak Köy’ün” adını duyanlar şaşkına dönüyor. “Çıplaklar Plajı” gibi halk arasında yaygın duyulan tabirlerden dolayı bu köyde de herkes çıplak sanılıyor. Fakat öyle bir durum yok. Köylü halkı ise, maneviyata inandıkları için köylerinin adını değiştirmek istemedikleri noktasında açıklama yaptı.

Köyün adı, köy meydanında yer alan “Çıplak Dede” olarak da bilinen “Garip Dede” yatırından dolayı “Çıplak Köy.” Çıplak Köyü’nde ikamet edenler, köylerinin isimlerini değiştirmeyi akıllarına bile getirmediklerini, yatırdan dolayı bu ismin maneviyatına inandıklarını vurguladı. Yine tüm köylüler her yıl “Çıplak Dede” yatırı için hayır yemeği gibi etkinlikler düzenliyor.

.Çanakkale’nin 30 KM uzağında yer alan 130 hanenin yer aldığı 340 nüfuslu Çıplak Köyü’nün ismini duyanlar “aceba?” diyor. Her sene yerli ve yabancı birçok turistin ziyarete geldiği Çıplak Köy, 5.000 yıllık geçmişi bulunan bir alan. Turistleri ve yerli turistleri adıyla kendine çeken Çıplak köyün adı köy meydanında bulunan “Çıplak Dede” yatırından geliyor.

Köyün adını duyanlar, burada yaşayanların çıplak olduğu düşüncesiyle birlikte köye giriyor ve köyle ilgili bilgi alıyor.  Geçmişi 1600’lü yıllara kadar dayanan köyde, her sene düzenli olarak Nisan ayında “Garip Dede” yatırı başında hayır yapılıyor ve dualar toplanıyor.

Köylerinin adından dolayı ara ara dalga konusunu olduklarını belirten Çıplaklılar, her ne olursa olsun köyün adını değiştirmek istemediklerinin altını çizdi. Köyün muhtarı Ahmet Anıl, köyün adından dolayı herhangi bir rahatsızlık v.s. yaşamadıklarını, tam tersi yatırdan dolayı gelen yüksek maneviyattan dolayı memnuniyet yaşadıklarını vurguladı.

“Çıplak Dede” yatırının mazisini bilmediklerini ileten muhtar, mezarlıkta 1600’lü yıllara dayanan mezar taşları bulup teslim ettiklerini iletti. Önceden yatırın önünde kurbanlar kesirildiğini, etlerin pişirildiğini dile getirdi. Artık hazır yaptırdıklarını ifade eden Muhtar, geleneklerin devam ettirildiğini da aktararak cümlelerini sonlandırdı.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ