Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı ile görüşecek

  • 23 Mart 2018
  • 383 kez görüntülendi.
Çavuşoğlu: Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı ile görüşecek
Konu Altı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Menbiç’teki YPG varlığına dair ABD ile bir model üzerinde anlayışa varıldığını belirtti. Çavuşoğlu, modelin uygulanmaması durumunda Fırat’ın doğusuna operasyon yapılabileceğini anlatım etti. Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün ABD Başkanı ile görüşecek” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Anadolu Ajansı’nın Editör Masası’na misafir oldu. Afrin’deki son durumu anlatan Çavuşoğlu, “Afrin, Afrinlilerindir. Bununla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İnsanların art dönmelerini desteklememiz gerekiyor” dedi.

YAĞMALAMA OLAYLARI

Çavuşoğlu, Hür Suriye Ordusu milisleri tarafından gerçekleştirildiği iddia edilen yağmalama olaylarına ilişkin, “Yağmalama yok” ifadelerini kullandı. Çavuşoğlu, “Yağma ve fena muameleye karşıyız. ÖSO da bu konuda dikkatli. Asıl yağmayı YPG/PKK yaptı” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Suriye’nin toprak bütünlüğünü herkesten fazla destekliyoruz” şeklinde konuştu.

ABD İLE MENBİÇ GÖRÜŞMELERİ

Çavuşoğlu ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla yapılan üçlü görüşmeye ilişkin, “Gizli bir şey yok, Türkiye’nin haklarını savunuyoruz. Milletimiz bize güvenmiş yetki vermiş” ifadelerini kulllandı. 

Çavuşoğlu Menbiç’e ilişkin “İlk aşamada YPG buradan çıkacak. Daha sonra Türkiye ve ABD orada bulunacak. İkinci aşamada oranın güvenliğinin ve yönetiminin belirlenmesi. Çerçeve budur. Daha sonra diğer yerlerde de bu model uygulanacak” açıklamalarını yaptı. 

ABD’de Dışişleri Bakanlığı’ndaki vazife değişimi için Çavuşoğlu, “Diplomasiyi sürdürerek bir yakınlaşma sağladık. Yeni istikbal Bakan da aynı anlayış içinde olacaktır. Sonuçta ABD yönetiminin burdaki tutumu önemli” değerlendirmelerinde bulundu. Bakan Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün ABD Başkanı ile görüşecek” dedi.

FIRAT’IN DOĞUSU İÇİN HAREKAT YAKIN MI?

Dışişleri Bakanı, “Eğer Münbiç modeli başarılı bir şekilde uygulanırsa buna gerek kalmaz. Plan uygulanmazsa geriye yapılacak tek bir şey var o da teröristlerin yok edilmesi. Bu sadece Fırat’ın doğusu için değil Uzak için de geçerli. Buradaki PKK’nın mevcudiyetinden en fazla onlar rahatsız. PKK Şimal Irak’taki Kürtler için de bir tehdittir” şeklinde konuştu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ