Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çavuşoğlu: Hiçbir ülke alternatifsiz değil

  • 16 Ağustos 2018
  • 329 kez görüntülendi.
Çavuşoğlu: Hiçbir ülke alternatifsiz değil
Konu Altı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Hiçbir memleket alternatifsiz değil” sözleriyle Washington yönetimini uyardı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile yaşanan krize ilişkin, “Hiçbir memleket bugün alternatifsiz değlidir, çaresiz değildir ve her memleket onurludur. Buna da saygı duymaları gerekir” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Ankara’da bulunan Sudanlı mevkidaşı Al-Dirdiri Muhammed Ahmed ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Rahip Andrew Brunson’a ilişkin Washington’dan yapılan açıklamaların hatırlatılması üzerine Çavuşoğlu, ABD veya herhangi bir ülkenin sadece kendi yaşadığı düş kırıklığını değil karşı tarafın yaşadığı düş kırıklıklarını da dikkate alması gerektiğini söyledi.

Çavuşoğlu, ABD’nin Türkiye’nin yanı başında terör örgütüne binlerce tır dolusu silah verdiğini hatırlatarak, o silahların şu anda piyasada satıldığına işaret etti.

Diğer yandan Türkiye’de vuruş girişiminde bulunan bir haine destek verildiğini anımsatan Çavuşoğlu, “Şimdi bakıyoruz üçüncü ülkelerdeki FETÖ’cüleri de korumaya kalkıyorlar. Vuruş girişiminden bu yana bakıyoruz, o memleket kurtulmak istiyor, oradaki ABD’nin büyükelçisi o FETÖ’cülere destek çıkıyor” dedi.

Suç işlediyse herkesin yargı sürecine tabi tutulması gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin var olan bütün sorunları baskı ve dayatma ile değil müzakerelerle çözmek istediğini ABD’ye anlatım ettiğini aktardı.

Çavuşoğlu, “Ama orada ağırbaşlı bir karmaşa var. Ne yaptığını bilmeyen, yumruğu masaya vurarak sonuç alabileceğini düşünen bir anlayış var. Bütün ülkeler için de işin en zor kısmı bu” ifadesini kullandı.

“ASKIYA ALINDI DİYE BİR ŞEY YOK”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ABD Başkanı Donald Trump’ın, F-35 harp uçaklarının Türkiye’ye teslimatının geçici olarak durdurulmasını öngören 2019 mali yılı bütçesine dair kanun tasarısını imzalamasına ilişkin soruyu da yanıtladı.

Daha evvel Savunma Bakanlığı’nın zaten Kongre tarafından atılacak bir adıma karşı olacaklarını söylediğini hatırlatan Çavuşoğlu, öbür taraftan 90 gün içinde yönetimin bir rapor vereceğini ve bu süreçte teslimat olmayacağını bildirdi.

Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Ama pratikte de bunun hiçbir anlamı yok. Türkiye zaten ikisini teslim aldı. İki yıl boyunca uçaklar zaten orada olacak ve pilotlarımızın da orada eğitim süreci devam edecek. Yani bugün askıya alındı diye bir şey yok. Bu rapor alınıncaya kadar bunların teslimiyle ilgili kendi iç prosedürlerinden kaynaklanan kısıtlama var. ABD’ye tavsiyemiz, elinizde olan kozları Türkiye’ye veya diğer bir ülkeye karşı bir silah olarak kullanmayın. Bu ABD’nin güvenliğini ve itibarını fazla ağırbaşlı zedeliyor. Dönüp dolaşıp tekrar ABD’ye ziyan verir. Hiçbir memleket bugün alternatifsiz değildir, çaresiz değildir ve her memleket onurludur. Buna da saygı duymaları gerekir.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ