Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çavuşoğlu’ndan ABD ve AB’ye mesaj

  • 16 Ağustos 2018
  • 370 kez görüntülendi.
Çavuşoğlu’ndan ABD ve AB’ye mesaj
Konu Altı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında yaşanan soruna ilişkin, “Yine her şeye karşın biz var olan bütün sorunları çözmek için eşit ortak gibi her şeyi konuşmaya açığız. Bir şartla: Tehdit dili olmayacak” dedi.İlişkili Haberler

  • Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Rusya iş adamları ile resmi pasaportlulara vizeyi kaldırıyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile ABD arasında yaşanan soruna ilişkin, “Yine her şeye karşın biz var olan bütün sorunları çözmek için eşit ortak gibi her şeyi konuşmaya açığız. Bir şartla: Tehdit dili olmayacak.” dedi. 

Bakan Çavuşoğlu, 10. Büyükelçiler Konferansı kapsamında Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)/Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından verilen akşam yemeğinde büyükelçilere hitap etti.

Çavuşoğlu, Türkiye’nin girişimci insani hariç politikasının dünyanın her yerinde Türk milletinin girişimci ruhunun yansıması olduğunu belirterek, bundan sonraki süreçte Dışişleri Bakanlığının daha kuvvetli ve dinamik olacağının altını çizdi. 

Türkiye’nin dünyada insani yardım konusunda aleni ara birinci olduğunu ve geçen sene 8 milyar dolar insani yardım yaptığını hatırlatan Çavuşoğlu, “Bunun da bereketini görüyoruz. Şu günlerde bize en fazla destek çıkan ülkelerin, milletlerin ve halkların bugüne kadar zor günlerinde yanlarında olduğumuz devlet, ulus ve halklar olduğunu görüyoruz.” dedi. 

Çavuşoğlu, Türkiye’nin yurtdışındaki misyon ve büyükelçilik sayısını artırmak için daima çalıştıklarını anlatım ederek, Türk vatandaşlarına ve iş dünyasına daha iyi hizmet verebilmek için sadece sayıya değil, niteliğe de ehemmiyet verdiklerini belirtti. 

Dışişleri Bakanlığının kadrosunu güçlendirmek için çalışmalar yürüteceklerini dile getiren Çavuşoğlu, “Hain vuruş girişiminin ardından Bakanlığımıza sinsice sızan hainleri de Bakanlığımızdan attık. Doğal ki Bakanlığımız daha da güçlendi ama sayı olarak biraz azaldı.” diye konuştu.  

Bakanlıktaki bu açığı kapatarak, yurtdışındaki Türk misyonlarını güçlendirmeye devam ettiklerinin altını çizen Çavuşoğlu, “Son aldığımız kararla büyükelçilerimizin yanına gönderdiğimiz ikinci kişilerin daha tecrübeli olmasına dikkat ediyoruz.” ifadesini kullandı. 

“VİZE SERBESTİSİ İÇİN AB İLE ÇALIŞMALARIMIZI YOĞUNLAŞTIRACAĞIZ”

Bakan Çavuşoğlu, Avrupa Birliği (AB) ile vize serbestini hayata geçirmek için yürütülen çalışmaların sürdüğüne işaret ederek, “Önümüzdeki günlerde AB Komisyonu Birinci Reis Yardımcısı (Frans) Timmermans ile yeni Bakan Yardımcımızla birlikte ekiplerimizle bir araya geleceğiz. Vize serbestisi için AB ile çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız.” dedi. 

Türkiye’nin ABD ile bazı AB ülkeleriyle yaşadığı sorunların temelinde, bu ülkelerin tepeden bakma ve dayatmacı yaklaşımının olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, bu durumu “eski alışkanlıkların nüksetmesi” olarak niteledi. 

Çavuşoğlu, “Avrupa Birliği veya AB ülkeleriyle ilişkilerimiz bana göre daha sağlam bir zeminde yine normalleşmeye başladı.” diye konuştu. 

Türkiye-ABD arasında son zamanlarda yaşanan soruna ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“ABD ile yaşadığımız mesele ise bugün sadece bizim değil, Avrupa’nın ve dünyanın rahatsız olduğu sebeplerden… Dayatmacı ve elindeki unsurları ve gücü başkalarına karşı hücum olarak, hatta hücum unsuru olarak kullanan bir ülkeden bahsediyoruz. Bunu NATO’da da açıkça gördük. Başkalarına saygı duymayan, sadece kendi çıkarlarını düşünen bir anlayışı görüyoruz.”

Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve verdiği yetkilerle, Türkiye’nin bu süreçte her anlamda üzerine düşeni yaptığının altını çizdi.

Türkiye’nin diplomasiyi işletmek istediğini ama karşı tarafta bunu anlayacak doğru düzgün muhattabın olmadığını gördüğünü belirten Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Yine her şeye karşın biz var olan bütün sorunları çözmek için eşit ortak gibi her şeyi konuşmaya açığız. Bir şartla: Tehdit dili olmayacak. Uzlaşı için bir tarafın dayatması değil, iki tarafın konuşarak anlaşması. Doğal ki yaptırım gibi saçma sapan yollara da tevessül edilmeyecek. Oturup konuşarak her şeyi çözebiliriz. Biz buna varız.”

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ