Türk mutfağının en sevilen içecekleri arasında yer alan ve kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan çay için uzmanlar bazı uyarılar yaptı.

Gidilesinet’te yer alan habere göre şu ana kadar dikkat etmediğimiz bazı alışkanlıklarımız zaman geçtikçe tehlikeli sorunlara neden olabiliyor. Üstelik pek çok kişi de bu hataları görmezden geliyor ve bu alışkanlıklarını sürdürüyor.

Uzmanların aktardıklarına göre, bayatlamış bir çay kesinlikle içilmemeli. Bir çay demlendiyse en fazla 45 dakika içinde tüketilmeli. 1 saatten fazla bekleyen çay zamanla acıdığı için mideye de zarar veriyor.

Yine en büyük alışkanlıklardan bir tanesi de olan çayın üzerine su ekleyerek o çayı içmeyi sürdürmek. Bu alışkanlık da uzmanlara göre çok yanlış. Yapılan bu davranış çayın lezzetini kaçırmasının yanı sıra sindirim sistemine de zarar veriyor.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara görei kahvaltı sofralarının vazgeçilmesi çayla ilgili tehlikeli bir alışkanlık da çok sıcak içilmesi.

Çayla ilgili yapılan bazı araştırmalar ortaya çıkarıyor ki İlk içildiğinde ölümcül olmasa da benzer alışkanlığı sürdürmeniz halinde çayın ölümcül tehlikeleri ortaya çıkabiliyor. Yani aslında yavaş yavaş tehlikeli bir sonuçla karşı karşıya kalmamıza neden oluyor.

Çay

ÇAYDAKİ ÖLÜMCÜL TEHLİKEYE DİKKAT!

Çay ister kahvaltıda içilsin ister akşam yemeği sonrasında isterseniz de öğle arasında tüketilebilecek bir içecek. Peki en büyük zevklerimiz arasında yer alan çay keyfimizi zehir edebilecek bazı tehlikeler olduğunu söylesek ne derdiniz?

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, yapılan araştırmalar neticesinde herkesin dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Bunlardan bir tanesi de sıcak çay tüketmek.

Uzmanlara göre sıcak çay yemek borusu kanserine neden olabiliyor. Yine konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, ölümcül bir hastalık olarak yemek borusu kanseri her sene yaklaşık olarak 400 bin kişinin ölümüne yol açıyor.

Eğer siz de sıcak çay tüketiyorsanız bu riski mutlaka göz önünde bulundurup, çayınızı demlikten boşalttıktan sonra mutlaka biraz bekletip öyle için.

Çay

YEMEK BORUSU KANSERİNİN BELİRTİLERİ NEDİR?

Konuyla ilgili olarak aktarılan detaylara göre, yemek borusu kanserinin genel belirtileri arasında yutma güçlüğü ve kilo kaybı geliyor. Ayrıca iştahsızlık ve kusma da yine bu rahatsızlığın belirtileri arasında bulunuyor.