Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çevirmen Sebla Küçük’e örgüt propagandası davası

  • 21 Haziran 2018
  • 387 kez görüntülendi.
Çevirmen Sebla Küçük’e örgüt propagandası davası
Konu Altı

 İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu’nca  hazırlanan iddianamede, Sebla Ufak hakkında sosyal medya hesabı üzerinden  yaptığı bazı paylaşımları nedeniyle ”silahlı terör örgütü propagandası yapmak”  suçundan soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Sanık Küçük’ün, suça mevzu, bahis yaptığı paylaşımlara yer verilen  iddianamede, Küçük’ün, amacı “ülkenin birliğini bozarak devlet egemenliği altında  bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak” olan silahlı terör  örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini överek teşkilat propagandası  yaptığı kaydedildi.

Küçük’ün ifadesine de yer verilen iddianamede, sanığın laf konusu  sosyal medya hesabının kendisine ait olduğunu ancak paylaşımların kendisine ait  olmadığını, bir havadis, bilgi, salık ajansından ve bir gazeteciden alıntı yapıp Türkçeye  çevirdiğini söylediği belirtildi.

“Terör örgütü propagandası yapmak” suçuna ilişkin Avrupa İnsan Hakları  Mahkemesi ve Yargıtay içtihatlarına genişçe değinilen iddianamede, laf konusu  paylaşımların Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Yargıtay yerleşik içtihatlarına  göre de anlatım özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği anlatıldı.

  Sanık Küçük’ün paylaşım/söylemlerinin anlatım özgürlüğü kapsamını aşacak  nitelik ve boyuta ulaştığı, diğer bir deyişle anlatım özgürlüğü kavramının dışına  çıktığı ve amacını aştığı belirtilen iddianamede, Küçük’ün terör örgütünün söylem  ve amaçları doğrultusunda propaganda yaptığı kanaatine varıldığı, bu nedenle leh  ve aleyhteki delillerin mahkemece değerlendirilmesi gerektiği kaydedildi.  İddianamede, Küçük’ün PKK/KCK terör örgütü ve bu örgütün Suriye uzantısı olan  YPG/PYD terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren yöntemlerini meşru  gösterecek veya övecek ya da bu yöntemlere başvurmayı teşvik edecek şekilde  propaganda yaptığı aktarıldı.

İddianamede, Sebla Küçük’ün  ”silahlı terör örgütü propagandası  yapmak” suçundan 1,5 yıldan 7,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi.

Başsavcılıkça onaylanan ve İstanbul ağır ceza mahkemesine gönderilen  iddianame, kabul edildi. Sanık Küçük, ilerleyen günlerde yargıç karşısına çıkacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ