Gündem

Çocuğu okula giden herkesi ilgilendiriyor! MEB’den flaş karar! Artık tüm okullarda…

Tüm okullarda başlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) harekete geçti. Çocuğu okula giden aileler için flaşa karar verildi. Toplamda 7 ilde başlayan proje tüm Türkiye’de hayata geçirilecek.

Veliler ve öğrenciler dikkat. 7 ilde başlayan proje tüm Türkiye’de hayata geçiriliyor. Milli Eğitim Bakanlığı resmen harekete geçti. Flaş karar verildi ve açıklandı. Yeni karar ile birlikte Aile içi iletişim, çatışma ve stres yönetimi, bilinçli ve güvenli teknoloji kullanımı, bağımlılıkla mücadele, sosyal duygusal beceri gelişimi, akran ilişkileri, ahlaki gelişim, sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivitelerden oluşan 8 ana başlıkta veliler, Aile Okulu’nda öğrenci oldu.

boys 286245 1280

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ailelerin bu eğitimlerden çok faydalandığının altını çizdi. Özer, “7 pilot ilde başlatmış olduğumuz bu uygulamayı bu yaz tüm illerimizde yaygınlaştırıyoruz. Tüm ailelerimizi aile okullarına bekliyoruz. Nasıl yaz okullarıyla örgün eğitimdeki öğrencilerimizin yanındaysak aile okullarıyla da ailelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Aile Okulu ne demek?

Aile okulu projesi kapsamında anne ve babalar okullara gelip eğitim almaya başladı. Bir çok ilde uygulanan proje artık tüm ülkede hayata geçiriliyor. MEB açıkladı. Herkes hazırlıklı olsun. Tamamı alanında uzman eğitimciler tarafından ailelere özel eğitimler verilecek.

Zaten Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Adana, Şanlıurfa ve Erzurum olmak üzere 7 ilde başlamıştı.

Aile Okulu projesi ile birlikte Çatışma ve stres yönetimi dersinde aile içinde sorunlarla başa çıkma gücünün artırılması amaçlanıyor. Örneğin Bağımlılıkla mücadele dersinde ise zararlı alışkanlıklarla başa çıkabilmek, bedenen ve ruhen sağlıklı bir yaşam sürmek için yol gösterilirken sosyal ve duygusal beceri gelişimi dersinde çocukların kendi aralarındaki ve ebeveynleriyle ilişkisinin güçlendirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca projede Sağlıklı beslenme ve fiziksel aktiviteler dersleri de bulunuyor. Bu ve bunlar gibi bir çok konu ile bir çok amaç hedeflendi. Aile projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Bakanlığın okul çağı nüfusu dışındaki yetişkinlere de halk eğitimi merkezleri ve olgunlaşma enstitüleriyle her türlü eğitim hizmetini sunduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu