Yaşam

Çocuğunuz varsa dikkat! 14 bin TL size de yatmış olabilir!

Eğer çocuğunuz varsa dikkat bu haber sizi de ilgilendiriyor olabilir. Devlet, çocuğu olan ya da bebek bekleyen ailelere müjde verdi.

Çocuğu olan herkesi ilgilendiriyor. Devletten çocuğu olan ailelere müjde geldi. Çocuk sahibi iseniz ya da bebek bekliyorsanız iki ayrı doğum ücreti ödenecek bilginiz olsun. Ödenecek ücretlerden birincisi doğum yapan her T.C. vatandaşına verilecek olan doğum parasıdır. Diğeri ise normal şartlarda çalışan bir annenin gebelik sebebiyle çalışamadığı zamanı kapsayan ve SGK tarafından ödenen rapor ücretidir.

Toplamda 14 bin lira alabilirsiniz. Yapılacak 14 bin liralık ödeme için bebek sahibi olan aileler başvuruda bulunması gerekiyor. E-Devlet üzerinden yapılan başvurularla birlikte ödenek talebinde bulunulabiliyor. Bilmeyen aileler için duyuralım. Bir çok ailenin bu ödemelerden haberi bile yok. Bilmeyen vatandaşlar da bu haberleri duyduktan sonra doğum ödemeleri ile ilgili araştırmalar yapıyor. Biz de Haberstand olarak sizlere doğum ödemeleri ile ilgili bilgileri derledik.

money 2724235 1280

Doğum Yardımı Parası Nedir?

Siz de doğum yaptıysanız yada yapacaksanız yani bebek sahibi olanların veya bebek bekleyenlerin devletten ödeme almasıdır. Devletten 12.450 TL doğum izni ücreti, 300, 400, 600 TL çocuk doğum ücreti ve 250 TL de emzirme ücreti alınabiliyor.

Doğum yardımı başvurusu nasıl yapılır?

E-Devlet üzerinden T.C. Kimlik Numarası ve E-Devlet şifresi ile sisteme giriş yaptıktan sonra arama sekmesine “Doğum Yardımı Başvurusu” yazın ve arama kısmında çıkan linke tıklayın.

Öncelikle başvuru tarihini doldurmanız gerekmektedir. Sonra sırasıyla, Başvuru sahibinin Adı Soyadı, Doğum yapan kişinin Adı Soyadı, Doğum yapan kişinin T.C. kimlik numarası, Yeni doğan çocuğun/çocukların T.C. kimlik numarası, Yeni doğan çocuğun/çocukların babasının T.C. kimlik numarası, Adına başvuru yapılanın varsa diğer çocuklarının T.C. kimlik numaraları gibi bilgileri doldurmanız gerekmektedir.

Ayrıca bir çok başka bilgi de merak edilmektedir. Örneğin Doğum yapan kişi kamu işçisi mi, babası kamu işçisi mi gibi konular hakkında da bilgi sahibi olunması için bu tarz sorular sorulmaktadır.

Ayrıca, Başvuru sahibinin adresi, Başvuru sahibinin telefon numarası, Başvuru sahibinin eşinin telefon numarası, Başvuru sahibinin imzası gereklidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu