Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Çocuk Programlarına Düzenleme Yapıldı! Abur Cubur Reklamları Yasaklanıyor…

  • 28 Aralık 2018
  • 405 kez görüntülendi.
Çocuk Programlarına Düzenleme Yapıldı! Abur Cubur Reklamları Yasaklanıyor…
Konu Altı

Ticaret Bakanlığı tarafından televizyon ve radyoda yayınlanan çocuk programlarına düzenleme getirildi. Abur cubur ismiyle bilinen tüm çikolata, şeker, gofret, cips gibi aşırı tüketilmesi durumunda obezite tarzında birçok hastalığa davetiye çıkaran yiyeceklerin reklamlarının yapılması kesinlikle yasaklandı.

Bakanlığın Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği kapsamında bir takım düzenlemeler gerçekleştirilmesine yönelik yönetmeliği bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlük dahiline alındı. Yönetmelikle birlikte artık çocuk programı yapan hiçbir televizyon ve radyo kanalında abur cubur reklamları yer almayacağı belirtildi. Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan gıda ve içecekler listesi arasında yer alan kırmızı kategoride bulunan hiçbir yiyecek reklamlara konu olamayacak. Bu yiyecekler ise şu şekilde sıralanıyor;

  • Çikolata – Şeker – Gofret
  • Enerji Barı – Kek – Tatlı Bisküvi
  • Meyveli Pay – Çikolata Kaplı Bisküvi – Cips
  • Gevrek Çerezler – Meyve Suları – Enerji İçecekleri
  • Tatlandırıcılı Tüm İçecekler – Yenilebilir Buzlar

Bu ürünlerin hiçbiri artık çocuklara yönelik programlarda reklam konusu olmayacak.

Düzenli Beslenme Teşvik Edilecek!

Yetişkinlere yönelik yapılan programlarda ise bu ürünlerin reklamları yapıldığı durumda ise hemen reklamın altında kayan yazı stiliyle bant şeklinde içerisinde düzenli ve dengeli beslenmeyi teşvik eden ifadelerin bulunduğu uyarılar kendini gösterecek. Radyo’da ise sesli olarak bu ikaz gerçekleştirilecek. Ürün gruplarında kullanılacak olan tüm ifadeler Sağlık Bakanlığı tarafından karara bağlanacak.

Abur Cubur’a Hediye Artık Verilmeyecek

Aşırı tüketimi tavsiye edilmeyen ve aşırı tüketilmesi durumunda obezite başta olmak üzere birçok sağlık sorunu ortaya çıkaran ürünlerin satışlarında artış kaydetmeye yönelik uygulamalar çerçevesinde çocuklar hedef olarak belirlenerek, ürünlerle beraber çocukların ilgi alanları ve beğenilerine ilişkin hiçbir hediye verilemeyecek. Yani çocuklar üzerinden pazarlama teknikleri uygulaması artık tarihe karışıyor.

Aykırı Davranışlar Cezalandırılacak

Gıda üreticilerinin buna uyum sağlayarak kuralı benimsemeleri için 30 Haziran 2019 tarihi itibarıyla bu düzenleme hayata geçirilecek. Bu tarihten itibaren gerekli kararlara uymayıp bu reklamları yayınlayan yayın kuruluşlarına Reklam Kurulu aracılığıyla 8.546 TL’den 341.921 TL’ye kadar idari para cezası verilebilecek. İhlal tekrar ederse Kurul tarafından ceza 10 katına kadar artırılabilecek.

Rakip Firmalar Kesinlikle Kullanılmayacak

Yönetmelikte aynı amaç ya da ihtiyaç doğrultusunda hizmet veren rakip mal veya hizmetlere yönelik hususların karşılaştırılmış olduğu reklamlarda, rakiplere ait olan hiçbir ürün adı, marka, logo, ticaret unvanı, işletme adı ve diğer ayırt edici unsurların hiçbirinin bulunmayacağı ifadesi de bugün itibarıyla yürürlükte yer aldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ