Yaşam

Coronavirüs geri döndü!

CORONAVİRÜS İLK BAŞLADIĞI YER OLAN WUHAN’DA YENİDEN GÖRÜLDÜ!

Coronavirüsün çıkış noktası olan Çin’deki Wuhan kentinin bir bölgesinde yeniden 4 vaka görüldü. Sıfır covid sıfır coronavirüs politikası nedeniyle, bölgede tekrar kısıtlamalara gidildi. Bölge sakinlerinin de karantina süresi boyunca evlerinden çıkmamaları istendi.

CORONAVİRÜS KABUSU BAŞLADIĞI YERE GERİ DÖNDÜ!

Çin’in Wuhan kentinde ilk olarak görülmeye başlanan, daha sonra her yeri saran, salgın haline gelen ve en sonunda da pandemi ilan ettiren coronavirüs, başladığı yere geri döndü. Tüm dünya coronavirüsten kırılırken, ilk olarak virüsün görüldüğü yer olan Wuhan temizlenmiş ve tüm tedbirlerini kaldırarak ve havuz partileri yaparak insanlara saç baş yoldurtmuştu. Wuhan’ın tamamen nasıl temizlendiği uzunca bir süre merak edilirken yeni bir haber geldi.

pexels anna shvets 3786153

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre;

Sıfır Covid politikası izleyen Çin’in Wuhan kenti bir kapanmayla daha karşı karşıya geldi. 12 milyon nüfusu olan kentte yapılan rutin kontrollerde 2 adet vakaya rastlandı. Ardından bu kişilerle temaslı olan 2 kişide daha coronavirüs görülmesi üzerine bu durum yetkilileri alarma geçirdi. Wuhan’ın 1 milyon nüfuslu Ciangşia bölgesinde tekrar kısıtlamalara gidildi. Tüm eğlence mekanları kapatıldı ve toplu taşımalar durduruldu. Ciangşia sakinlerinden, 3 günlük karantina süresi boyunca bölgeyi terk etmemeleri ve acil bir durum olmadıkça evlerinden asla ama asla çıkmamaları istendi.

Önerilen İçerik :   Kınalıada plajlarında deniz salyası var mı? Kınalıada'da müsilajdan denize girilebilir mi?

Çin’in vakaların önüne geçmek için uyguladığı “sıfır Covid stratejisi” zaman zaman tam kapanmalara da sebep oluyor. Ülkenin finans başkenti olan 25 milyon nüfuslu Şangay, geçtiğimiz ay 2 aylık süren bir tam kapanmadan çıktı. Bazı şirketler, üretimin devam edebilmesi için, çalışanlarından eve gitmeleri yerine, teması en aza indirmek amacıyla iş yerlerinde kalmalarını istedi. Bu hafta da Wuhan kenti üzerine yapılan araştırmalar ve testler sonucu, virüsün ortaya çıkış noktasını kanıtlar nitelikteydi. Hakem onaylı iki araştırmanın verilerine göre, virüsün yayılmaya başladığı yer olarak, Wuhan’daki hayvan pazarını işaret ediyordu. Bu hayvan pazarından alınan bir balığın virüsü başlattığını söyleyen de var, aynı pazarda satılan yarasayı alarak yiyen bir Çinli’den yayıldığını söyleyen de var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu