Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünya liderlerinden tebrik mesajı

  • 25 Haziran 2018
  • 385 kez görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’a dünya liderlerinden tebrik mesajı
Konu Altı

Türkiye’de dün gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı ve mebus seçimlerinin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a dünya liderlerinden kutlama telefonları ve mesajları yağdı. Erdoğan’ı ilk kutlayan önder ise, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, 24 Haziran seçimlerindeki zaferinden ötürü kutlama etti. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Aliyev, henüz kati sonuçlar açıklanmamış olsa da, açılan sandıklar sonucunda seçimin galibinin şimdiden belli olduğuna dikkat çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı ilk kutlayan Avrupa Birliği üyesi memleket lideriyse Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu.

‘Tarihi bir karar’

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani de, seçimlerdeki başarısından dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlama edenler arasında yer aldı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, Temim, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tebriklerini iletti. Pakistan meclisinde en aka gruba sahip PML-N’nin lideri ve Pencap Eyalet Başbakanı Şahbaz Şerif’in yanı dizi Filistin Lideri Mahmud Abbas da, Erdoğan’ı telefonla arayarak tebriklerini iletti. Hamas yöneticilerinden İzzet er-Rişk ise, Twitter aracılığıyla yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ve 27. Devre Mebus Umumi Seçimlerindeki başarısından ötürü Erdoğan, Ak Parti ve Türk halkını kutlama ettiğini belirtti. Rişk, Erdoğan ve Ak Parti’nin kazanmasını, “Türkiye’nin hak ettiği zafer” diye değerlendirdi.

Şahbaz Şerif, yaptığı açıklamada Türk halkının tarihi bir karar verdiğini belirterek, “Türk halkı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kuvvetli ve kararlı liderliğiyle mükemmel halk hizmetini tescillemiştir” ifadelerini kullandı. Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin de, bir açıklamayla, seçim başarısından ötürü Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı kutlama etti. Hüseyin’in açıklamasında, seçimlerdeki katılım ve barışçıl ortamın, demokrasiye verilen değeri ve kurumlarının gücünü gösterdiği kaydedildi. Aynı açıklamada, “Türkiye’nin, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde büyüme ve refah yolunda ilerleyeceğini umuyoruz. Pakistan ile Türkiye arasındaki tarihi ve eşi görülmemiş ikili ilişkilerin güçlenmeye devam edeceğine inanıyoruz” denildi. Erdoğan’ın seçim zaferiyle ilgili bir izahat da MMA Umumi Reis Yardımcısı ve Pakistan Cemaat-i İslami Başkanı Siraj Hak’tan geldi. Peşaver kentindeki mitingde konuşan Hak, “Tayyip Erdoğan Türkiye’de seçimi kazandı. Kendisini kutlama ediyoruz” dedi.

‘İlişkilerimiz gelişecek’

Bosna-Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegoviç’in yanı dizi Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de, seçimlerdeki başarısı için Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlama edenler arasında yer aldı. İzzetbegoviç, yazılı açıklamasında da Erdoğan’ı seçimlerde aldığı mühim zafer dolayısıyla kutlama etti ve “Aldığınız destek ve kazandığınız bu zafer, Türkiye’yi doğru istikamette yönettiğinizin Türk halkı tarafından da görüldüğünün aleni kanıtıdır. Türkiye liderliğinizde milli ve siyasi bir afirmasyon, ekonomik kalkınma yaşayarak, dünya güçleri arasında hak ettiği yere ulaşmıştır” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin hariç politikada da haklarından mahrum bırakılan insanlar için mücadeleyi sürdüreceğine inandığını kaydeden İzetbegovic, “Bu nedenle sizin zaferiniz sadece Türkiye’de değil, Müslüman dünyasının genelinde kutlanmaktadır. Sizin zaferiniz bizleri de mesut etmektedir. Zira Türk halkını ve bizzat sizi, ülkemizin aka bir dostu olarak görmekteyiz. Ülkelerimizin ve halklarımızın iyiliği doğrultusunda, dostane ilişkilerimizi geliştirmeyi sürdüreceğimize inancım tamdır” dedi.

Kuveyt Emiri Eş-Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’ın yanı dizi Makedonya Cumhurbaşkanı Gyorge Ivanov da, seçim başarısından ötürü Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlama eden liderler arasında yerlerini aldı.

Öte yandan, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocias, Gine Dışişleri Bakanı Mamadi Toure, Macaristan Dışişleri ve Hariç Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, Ak Parti’nin seçimlerdeki başarısından ötürü kutlama etti.

İİT’den kutlama

İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı İslam  Konferansı Diyalog ve İşbirliği Gençlik Forumu (İKGF-Dİ) Başkanı Büyükelçi Elşad İskandarov, seçimlerdeki başarısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutlama etti. İskandarov, yaptığı yazılı açıklamada, İİT Gençlik Forumu adına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, seçim başarısı dolayısıyla kutlama ettiğini bildirdi. Elşad İskandarov’un açıklamasında, “Sayın Cumhurbaşkanı, Kudüs-İslam Alemi Başkenti Fahri Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin tarihi seçimini kararlı şekilde kazanmasını kutlama eder, kardeş Türkiye, Türk dünyası ve İslam alemi için hayırlara vesile olmasını temenni ederiz” ifadelerine yer verildi.

‘Güçlü başkanlık dönemi’

Seçimlerin sonuçları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu seçimlerdeki zaferi, uluslararası ajansların yanı dizi basın-yayın kuruluşlarında ve gazetelerde de mühim haberler arasında yer aldı. Reuters havadis, bilgi, salık ajansı, bilhassa oy verme işlemi sona erdikten sonra sonuçları kısa aralıklarla devamlı olarak dünyaya duyururken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, 15 yılın ardından iktidarını sürdürmeye devam edeceğine dikkat çekti, Türkiye’nin kuvvetli başkanlık sistemine
geçiş yapacağını vurguladı.

Associated Press (AP) ajansı da, tüm dünyaya Türkiye’de gerçekleşen seçimlerin sonuçlarını ve Erdoğan’ın zaferini duyurdu. AP ajansı, seçim öncesine ilişkin bilgiler de verirken, Erdoğan’ın, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra ülkeyi en uzun süre yöneten önder olduğunu da vurguladı.

Financial Times gazetesi de, seçimin sonuçlarını ve Erdoğan’ın zaferini duyururken, bu sonuçlarla, Cumhurbaşkanı’nın sadece vazife süresini 5 sene uzatmakla kalmayıp, başbakanlık makamına gerek kalmayacak kuvvetli idare sisteminin de
başına geçtiği yorumunu yaptı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği’nden tebrik

Dünya Müslüman Alimler Birliği, seçimlerdeki başarısından ve Türk halkının güvenini kazanmasından ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı kutlama etti.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Umumi Sekreteri Ali Karadaği yayımladığı mesajda, “Türk halkını, uygar ve onurlu seçim sürecindeki başarısından ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da halkın güvenini kazanmasından ötürü kutlama ediyoruz.” ifadesine yer verdi.

Karadaği mesajında, Türkiye’nin bilim, hak ve uygarlık alanında aka ülkelerin seviyesine yükselmesi temennisinde bulundu. Türkiye’nin zaferinin, ümmetin zaferi olduğuna vurgu yapan Karadaği, Türkiye’deki seçimlerin, partiler arasındaki iletişimi halkın yararına olacak şekilde artırmasını ümit ettiklerini belirtti.

Suriye’deki İhvan’ın Umumi Başkanı Muhammed Velid Hikmet de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçimlerde kazanılan başarının, hürriyet, adalet, demokrasi ve Türk halkının zaferi olduğunu dile getirdi. Hikmet, laf konusu başarının, diktatörlüğe ve yolsuzluğa karşı verdiği mücadelede Suriye halkının desteklenmesi anlamına geldiğini kaydetti.

Müslüman Kardeşler de kutladı

Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı seçim başarısından ötürü kutladı.

Teşkilatın Rehberlik Konseyi Başkanı Yardımcısı İbrahim Munir, Facebook hesabından yayımladığı mesajda, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmasından ötürü duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kutlama etti.

Munir, mesajında, AK Parti liderliğindeki Cumhur İttifakı’nı da seçimlerde göstermiş olduğu başarıdan ötürü kutladığını belirtti.

İbrahim Munir, mesajında, “Sayın Erdoğan, yönetiminizde Türkiye’nin daha çok kalkınması ve ilerlemesi için dua ediyoruz. Tanrı sizi, İslam dünyasını ve tüm insanlığı korusun.” ifadelerine yer verdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ