Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Talimatıyla Birlikte Minimum 40 Yıl Ceza Geliyor!

  • 15 Kasım 2018
  • 1.537 kez görüntülendi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Talimatıyla Birlikte Minimum 40 Yıl Ceza Geliyor!
Konu Altı

Milliyetçi Hareket Partisi tarafından sunulan “bazı suçlarda ceza indirimi” öngörmekte olan kanun teklifine sıcak bakmayan AK Parti, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından gelen talimatla birlikte yeni bir taslak oluşturma amacıyla kolları sıvadı. Adalet Bakanlığı ve AK Parti bünyesinde yer alan hukukçular, Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu üzerinde birtakım farklılıklar ortaya çıkarmayı öngören ve yerel seçimin ardından Meclis’e gönderilmesi beklentiler dahilinde olan taslakta bi takım detayları paylaştı. Yeni yapılacak olan düzenleme kapsamında artık kimse rahat hareket edemeyecek. Özellikle kadın cinayetleri hususunda dikkat çekilen talimatta 40 yıl hapis cezası verilecek, eğer cinayet çocuk cinayetiyse bu ceza 50 yıla kadar çıkarılacak.

Mevcut Sistem

Mevcut sistem kapsamında terör suçları sebebiyle cezaevine girenler aldıkları suçların 3/4’ünü cezaevinde geçiriyorlar. Adli suçlular ise cezasının 2/3’sini cezaevinde geçiriyorlar. Terör suçlarına yönelik hiçbir hükümde indirim olmayacak. Kim ne kadar ceza aldıysa cezaevinde o kadar yatacak. Ancak cezasının %62 – %67’lik bölümünü cezaevinde geçiren adli suçlularda değişiklik yapılarak bu oran %52 miktarına düşürülecek.

Cumhurbaşkanı tarafından büyük bir hassasiyet ve dikkatle üzerinde durulmakta olan kadın ve çocuğa yapılan şiddet, tecavüz ve cinayet vakalarındaki ceza oranları yükselişe geçirilecek. Ceza alt sınırları kadın cinayetleri için minimum 40 sene, çocuk cinayetleri için ise minimum 50 sene olarak belirlenecek. Bu suçları işleyenler kesinlikle şartlı tahliye imkanından da faydalanamayacak. 40 yıl ceza alan, tam 40 yıl boyunca cezaevinde yatacak. Herhangi bir şekilde daha önce çıkmayacak.

Suçlar Sınıflandırmaya Tabi Tutulacak

Hırsızlık ilk sırada olmak üzere çok sayıda suçta, suçlular cezaevi yüzü görmeden direkt olarak çıkarılıyor. Bu durum tamamen bitiyor. Sınıflandırılmış bir şekilde infaz sistemi kurulacak olup, bir yıl altında ceza alsa dahi, mutlaka cezaevi yüzü görülecek.

Yeni yapılacak olan düzenleme kapsamında 1 ila 3 yıl arasında ceza yatmayı gerektiren suçlar belirli bir sınıflandırma içerisine alınacak. Cezaevinde bu cezaları alanların ne kadar kalacağı yapılan planlamalar sonucunda netleşecek.

Türkiye’de bulunan infaz uygulamalarının adalet duygusunu tamamen yok saydığını aktaran AKP Kurmayları, Suç işleyen kişilerin çoğunun “hapis yatmam” özgüveniyle suç işlediğinin altını çizdi. Bunun asla doğru olmadığını belirten kurmaylar, yeni düzenleme beraberinde 1 gün dahi olsa cezaevine girilecek açıklaması yapıldı. Her suç için bir ceza ve cezaevi süresi olacak açıklaması da yapıldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ