Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Danıştay Savcısı TSK’da Başörtüsünün Serbest Olmasının Anayasaya Aykırı Olduğunu Açıkladı!

  • 06 Aralık 2018
  • 397 kez görüntülendi.
Danıştay Savcısı TSK’da Başörtüsünün Serbest Olmasının Anayasaya Aykırı Olduğunu Açıkladı!
Konu Altı

Danıştay savcısı, TSK’da başörtüsü serbestliğinin anayasada bulunan “laiklik” ilkesi ile kesinlikle örtüşmediğini belirterek, söz konusu düzenlemenin iptaline gidilmesi yönünde talepte bulundu.

Halkın Kurtuluş Partisi HKP), Türk Silahlı Kuvvetleri’nde bulunan türban serbestliği ile ilgili Danıştay’da idari bir dava açmıştı. HKP’nin avukatları ise TSK’da bulunan türban serbestliğinin kesinlikle anayasadaki laiklik ilkesine uymadığına yönelik bir takım açıklamalar yaptı. Avukatlar, serbestlik düzenlemelerinin orduyu ve subayları bir din devleti gibi yapılandırmaya iteceğini iddia ederek, Danıştay tarafından bu serbestliğin iptaline karar verilmesine yönelik dava açmıştı.

“Kamu Personeli, Dinsel Aidiyetlerini Belli Edemez”

Danıştay savcısı konuyla ilgili mütalaasını verdi. Anayasının 2.maddesinde belirtildiği üzere demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunun açık ve net olduğu, Kamu hizmetlerinde laiklik ilkesinin tarafsızlık ilkesi demek olduğunu, bu sebepten dolayı dinsel alanda da tarafsız olunması gerektiğini söyledi. Tarafsızlığın kamu hizmetinin temel ilkelerinden olduğuna da YER VERDİ.

İdaraya yüklenmiş bir ödev gibi kendini gösteren tarafsızlık ilkesiyle birlikte kamu yararının hizmetine yönelik iş yapan personele siyasi, sosyal ve dinsel eğilimlerinin gösterilmeyeceği hükmünün getirildiği, kamu hizmetlerinin düzenli ve her türlü kuşkudan uzak tamamen tarafsız yapılmasının amaçlandığının da bulunduğu mütalaadakiler sadece bununla sınırlı değil.

Laiklik İlkesi Varken, Hukuken Kabul EDİLEMEZ

Danıştay savcısı, her ne kadar davalı idare tarafından düzenlemenin dini inanç ve ibadet özgürlüklerini direkt olarak güvence altına alarak, kadın personellerin istekleri doğrultusunda belirli şekil ve şartlarla beraber başını kapatma noktasında özgür olduğunun belirtildiği, idarenin düzenleme alanının kamu hizmetinin gerekleri ve kamu yararıyla sınırlı bulunduğunun, bu sebepten dolayı da Anayasanın 2.maddesinde bulunan laiklik ilkesi var olduğu takdirde böyle bir şey yapılmasının hukuken kabul edilmeyeceğini iletti.

Düzenleme İptal Edilmeli

Din ve vicdan özgürlüğü kapsamında kamu personellerinin dinsel aidiyetini açık bir şekilde göstermesine yönelik bir takım imkanlar tanınmasının, kamu görevini yerine getirirken her ne kadar tarafsız olursa olsun, hizmetten yararlanan kamudan her türlü şüpenin doğabileceği, bunun da kamu hizmetinin baltalanmasına sebep olacağını, belirtilen durumlardan dolayı dava konusu düzenlemenin iptal edilmesi istendiği aktarıldı.

Ret Geldi

Savcının bu konuyla ilgili her türlü istek ve talebine Danıştay 3.Dairesi tarafından direkt ret yanıtı geldi. Yanıtın gelmesi çok uzun sürmedi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ