Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Demir içeren 7 süper besin

  • 17 Haziran 2018
  • 414 kez görüntülendi.
Demir içeren 7 süper besin
Konu Altı

En fazla demir içeren 7 süper besin3 saat önce

Demir, insan vücudunda bulunan bir mineraldir. Demir açısından varlıklı besinler tüketmek de sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazıdır. Çünkü demir vücutta al kan hücrelerinin üretiminde mühim rol oynar ve vücuda oksijen taşır. İşte en fazla demir içeren besinler

Vitamin ve mineral deposu olan yumurta, demir açısından da oldukça zengin. Yumurtanın içerisindeki demir oranını arttırmak için, yanında C vitamini bakımından varlıklı maydanoz, tere, portakal gibi besinler tüketebilirsiniz.

Ispanak, pazı, marul, tere, roka, maydanoz, nane gibi yeşil yapraklı sebzeler, A, C vitaminleri ve demir minerali açısından zengindir. Hastalıklardan korunmanıza muavin olur.

Demir içeriği yüksek besinlerin başında et ve et ürünleri yer alır. Yüksek oranda demir içermelerinin yanı dizi kolesterol oranı da fazladır. Bu nedenle dikkatli tüketmek gerekir. Haftada 2 gün al et, 2 gün ak et ve 3 gün balık tüketebilirsiniz. Etin yanında C vitamini içeren yeşil salata tüketmek de demir emilimini artırır.

Nohut, börülce, kuru fasulye, barbunya gibi kuru baklagiller, A, C, E vitaminlerinden zengindir. Demir içeriği de yüksek olan kuru baklagiller, bilhassa vejetaryenler için mühim besinlerdir.

Özellikle kuru üzüm demir içeriği yüksek bir besindir. Yüksek enerji verdiği için porsiyon kontrolüne dikkat etmek gerekir.

A ve B vitamini bakımından varlıklı olan buğday, arpa, yulaf, pirinç, çavdar ve mısır gibi tahılların yüksek oranda demir de içerir. Bilhassa kuru baklagiller ile beraber tüketildiğinde vejetaryenler için demir deposu olan bir öğüne dönüşür.

Pekmez, demir içeriği yüksek besinlerden biri. C vitamini ile beraber tükettiğiniz takdirde, demir emilimini artırabilirsiniz. Ancak pekmez kalorili bir gıda olduğundan porsiyon kontrolü yaparak tüketmekte yarar vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ