Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Denizi Olmayan Yozgat’tan Avrupa ve Ortadoğu’ya Balık İhracatı Gerçekleştiriliyor!

  • 17 Ekim 2018
  • 421 kez görüntülendi.
Denizi Olmayan Yozgat’tan Avrupa ve Ortadoğu’ya Balık İhracatı Gerçekleştiriliyor!
Konu Altı

Hiçbir kıyısında deniz yer almayan ve bozkırın tam orta konumunda bulunan Yozgat’ın Çekerek ilçesinde bulunan Sürreyabey Barajı’nda bulunan sazan balığı, balıkçılar tarafından avlanıyor. Barajda aynı zamanda alabalık ve gümüş balığı da çok sayıda bulunuyor. Yozgatlı balıkçılar, barajda tuttuğu balıkları Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç ediyor.

Ton Ton İhracat Yapılıyor

Yozgat’ın Çekerek ilçesine sulama amacıyla kurulan Süreyyabey Barajı, bölge halkının balıkçılıkla geçim kaynağı halini almış durumda. Bölge halkı, balık sezonunun açılmasıyla birlikte ton ton gümüş, sazan, çay ve alabalık tutarak bu balıkların ihracatını gerçekleştiriyor.

Yıllık 2.000 – 4.000 Ton Arası

Bozkırın ortasında, denizi bulunmayan Yozgat’tan yıllık olarak 2.000 ila 4.000 ton arasında balık ihracatı gerçekleştiriliyor. İngiltere, Fransa, Hollanda gibi ülkeler başta geliyor. Bunların ardından ise Irak, Suriye ve İran’da sofralarda yerini alıyor.

Balıkçılık yaparak geçimini sağlayan Mustafa Şahan yapmış olduğu açıklamada, Çekerek Barajı’nda balıkçılık yaptığını, sazan balığı, ırmak balığı ve sezonu geldiğinde gümüş balığı tuttuklarını aktardı. Tüm tutulan balıkların yurtdışına ihracatının gerçekleştirildiğini ifade eden Şahan, Yozgat’ın denizinin olmadığını ama buna rağmen her sezon balık çıkarttıklarını ifade etti.

20’ye Yakın Tekne 40 – 50 Kişilik Balıkçı Grubu

Bozkırın ortasından Avrupa’ya balık ihracatı yapabildiklerini dile getiren Şahan, 20’ye yakın tekneyle 40 – 50 kişilik balıkçı grubunun balık tutmaya çıktığını ve herkesin nasiplendiğini belirtti.

Büyük Bir Gurur Kaynağı Olduğunu Söylüyorlar

Bayram Şahan isimli bir diğer balıkçı ise, Geçimlerini burada balıkçılık yaparak sağladıklarını, barajın içerisinde sazan, gümüşbalığı, çaycı ve alabalık avladıklarını, yaz – kış demeden her sezon buradan para elde ettiklerini, denizin alanda olmadığını ama balığın çok olduğunu, bunun ise çok büyük bir gurur kaynağı olduğunu anlattı. Çekerek gibi küçük bir ilçeden yurtdışına balık ihracının yapılmasının çok mutlu edici olduğunu da sözlerine ekledi.

Gümüş Avrupa’ya, Sazan ve Alabalık Araplara

Bir diğer balıkçı Ayhan Şimşek’de Türkiye’de balık kültürünün çok yaygın olmadığını, balık yiyen kişi sayısının da az olduğunu, bu sebepten ihraç gerçekleştirildiğini iletti. Gümüş balığının İtalya, Fransa, İngiltere ve Hollanda’ya ihracatının yapıldığını, sazan ve alabalıkların ise Irak, İran ve Suriye’ye ihracatının yapıldığını sözlerine ekleyeren Şimşek, Bozkırın ortasında kendilerinin denizlerinin de bu olduğunu, alanın bir derya olarak öne çıktığını kendilerinin ise bu deryadan nasibini aldıklarını aktararak cümlelerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ