Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Depresyonu yenen molekül” çalışmasına “ABD patenti”

  • 16 Ağustos 2018
  • 355 kez görüntülendi.
“Depresyonu yenen molekül” çalışmasına “ABD patenti”
Konu Altı

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesinin, insan vücudunda bulunan “Gly-Gln” molekülünün depresyon tedavisinde kullanabileceğini ortaya koyan çalışması, Avrupa’nın ardından ABD’den de patent aldı.İlişkili Haberler

  • Ağırlık kaldırma ve zor egzersizleri depresyon tedavisinde etkili
  • “Formda olmak” depresyon ve yürek hastalığı riskini azaltıyor
  • Bahar yorgunluğu mu, depresyon mu?
  • Depresyon kadınlarda sebep daha çok görülüyor?

Bursa Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Ana İlim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sinan Çavun ve ekibinin insan vücudunda bulunan “Glycyl-glutaminin” (Gly-Gln) molekülünün depresyon tedavisinde kullanılabileceğini ortaya koyan çalışmasına Avrupa’nın ardından ABD’den de patent alındı. 

Bilimsel çalışma, “mutluluk hormonu” olarak bilinen “B-endorfin”in yıkımı sırasında ortaya çıkan ve vücutta sentez edilebilmesi nedeniyle yan etkisi bulunmadığı belirtilen Gly-Gln’in depresyon tedavisindeki etkinliğini kanıtlıyor. 

PATENT SÜRECİ 5 YIL SÜRDÜ

“Glycyl-glutaminin” Amerika’daki patent sürecinin 5 sene sürdüğünü aktaran Çavun, “Şu ana kadar biz Türkiye’de, Avrupa’da ve Amerika’da bunun patentini aldık. Bu patent sayesinde artık “Glycyl-glutaminin” depresyon tedavisinde kullanılacak bir ilaç haline geldiğinde Avrupa’da, Amerika’da ve ülkemizde bizim iznimiz olmadan herhangi bir şeklide üretimi, ticarileşmesi laf konusu olamayacaktır.” diye konuştu. 

“PROJE DENEYLERİMİZ SONA GELMİŞ DURUMDA”

Devam eden projede karşılaştırmalı deneyler üzerinde çalışmalar yaptıklarını anlatan Çavun, şöyle devam etti:

“Şu an kullanılan antidepresan ilaçlarla ilgili olarak Gly-Gln molekülünü hayvanlara verdiğimizde bizim molekülümüzün var antidepresan ilaçlara göre aynı etkide hatta kısmen onlardan daha iyi etkiler ortaya çıkardığını gösterdik. Gly-Gln’in antidepresan ilaç olma yolunda mühim bir aşamasıydı. Bir öbür mühim aşama insanlara müsait şekilde uygulanan formülasyonu ile yaptığımız deneylerde Gly-Gln’nin var antidepresan etkiyi ortaya koyduğunu gösterdik. Bu iki netice bizim için önemliydi. İlaç olma yolunda iki mühim deneyi başarıyla gerçekleştirmiş olduk. Proje deneylerimiz sona gelmiş durumda.”

“DEVLETİN VEYA YATIRIMCI ŞİRKETLERİN DESTEĞİNE İHTİYAÇ DUYUYORUZ”

Çavun, daha önceden TÜBİTAK’tan 370 bin liralık proje ödeneği aldıklarını ancak bunun yeterli olmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Şu anda devam eden proje, sadece akut ve kronik devre etkilerini test etmek amacıyla yapılmış bir projeydi. Bundan sonra yeni projeler, daha aka ölçekli, rakamlı desteğe ihtiyacımız var. Bu aşamadan sonra yapılacak olan gerek toksikolojik deneyler, gerekse klinik faz aşamaları devletin veya ilaç firması anlamında yatırımcı şirketlerin desteğine gereksinim duyuyoruz. Umarız bundan sonraki gelişmeler, bilhassa ulusal ve yerli ilaç kapsamında ülkemiz adına müspet yönde sonuçlanır. Çağımızın en aka problemlerinden depresyon hastalığına karşı Türk ilim insanları olarak katkı koyabilirsek bu bizler için en aka gurur kaynağı olacaktır.”

VİDEO: DEPRESYON NEDEN KAYNAKLANIYOR?

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ