KPSS’DE HAFTASONU YAPILACAK OLAN DİĞER OTURUMLAR ERTELENİR Mİ?

Kamu Personeli Seçme Sınavı sorularının sızdırıldığı iddiası gündeme bomba gibi düşmüştü. KPSS sorularının sızdırılması iddiasıyla sınava giren adaylar isyan ederken, bir hamle de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan geldi. İddianın duyulmasının ardından Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayınlanan kararla birlikte ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün görevden alındı. ÖSYM Başkanı’nın görevden alınmasının ardından da Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı, müfettişlerin bugün ÖSYM’e gideceğini açıklamıştı. NTV Haber‘e konuşan Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı, KPSS’de sorularının sızdırıldığı iddiası üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından söz konusu iddiaların araştırılması için görevlendirmişti. Yaşanan bu son dakika haberi gündeme bomba gibi düşerken, adaylar elleri böğründe sınavın iptal edilip edilmeyeceği haberini bekliyorlar.

NELER YAŞANDI?

31 Temmuz Pazar günü yapılan KPSS’de çıkan soruların, sınavdan daha önce bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı öne sürülmüştü. İddia önce ÖSYM tarafından yalanlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat vermesi neticesinde de bugün müfettişler ÖSYM’ye gitti. İnceleme sonucunda elde edilecek olan verilerin titizlikle değerlendirilerek gerekli adımların da ivedilikle atılacağının altını çizen Erdoğan, “Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz” diye açıklamada bulundu.

PROBLEMLİ BİR DURUM OLDUĞU AŞİKAR GÖZÜKÜYOR!

Devlet Denetleme Kurumu Başkanı Yunus Arıncı  NTV‘ye yaptığı özel açıklamalarda müfettişlerin bugün ÖSYM’e gideceğini söylerken, ”Rapor Cumhurbaşkanı Erdoğan’a arz edilecek. Problemli bir durum var gözüküyor” dedi. Yunus Arıncı, rapor için bir süre öngörmediklerini de sözlerine ekledi. 

Devlet Denetleme Kurumu müfettişleri ÖSYM

PEKİ 2022 KPSS İPTAL EDİLİR Mİ?

Pazar günü yapılan KPSS’de çıkan soruların, sınavdan daha önce adı belli olan bir yayınevinin deneme kitaplarında yayımlandığı öne sürülmüştü. İddia önce ÖSYM tarafından yalanlandı. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın olayın araştırılması için Devlet Denetleme Kurulu’na talimat vermesi neticesinde de bugün müfettişler ÖSYM’ye gitti. İnceleme sonucunda elde edilecek olan veriler ışığında karara gidilmesi öngörülüyor ama sınava giren adaylar heyecan ve merakla hem girdikleri sınavın iptal edilip edilmeyeceğini öğrenmek istiyor, hem de hafta sonu yapılacak olan diğer oturumların ertelenip ertelenmeyeceğini merak ediyorlar. İddialara konu olan soru sayısının yaklaşık olarak 20 ile 30 kadar soru olduğu belirtiliyor. 

İhtimaller arasında en çok yer alan durum ise soruların iptal edilmesi. Böyle bir iptal durumunda KPSS puanlarının oldukça etkileneceği, bu yüzden de sınavın komple iptal edilmesinin çok daha güçlü bir ihtimal olduğu kulislerde konuşulan konular arasında.