Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

DGS puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM DGS puan hesaplama

  • 23 Temmuz 2018
  • 456 kez görüntülendi.
DGS puan hesaplama nasıl yapılır? ÖSYM DGS puan hesaplama
Konu Altı

21 Temmuz’da gerçekleştirilen DGS sınavının derhal ardından Üniversite eğitimini dört yıla tamamlamak isteyen adaylar sonuçların açıklanacağı tarihi merak içinde beklemeye başladı. Öte yandan DGS puan hesaplama işlemlerinin nasıl yapılacağını merak eden adaylar bu konuda araştırma yapmaya başladı. Peki DGS puan hesaplama işlemi nasıl yapılır?

DGS PUAN HESAPLAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) puan hesaplama işlemi için elbette başta sonuçların elde edilmesi gerekiyor. Çoktan seçmeli testler ile alınmış puanlar ile hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar, ön lisans başarı puanları harmanlanarak adayların yerleştirmede temel alınabilecek DGS puanları hesaplanıyor. Her namzet için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacak. İşte formül…

DGS Sözel: 87.747 (Sözel net x 1.681) (Sayısal Net x 0.315) (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Sayısal: 105.536 (Sözel Net x 0.336) (Sayısal Net x 1.575) (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

DGS Eşit Ağırlık: 96.642 (Sözel Net x 1.009) (Sayısal Net x 0.945) (Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı x 0.6)

Ağırlıklı Önlisans Başarı Puanı: Bölümünü iyi dereceyle bitirenler 80, orta sıralarda bitirenler 65, son sıralarda bitirenler 50 olarak girebilir.

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede temel alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır. DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar, Tablo-A’da yer almaktadır. Her namzet için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puan saha adayların DGS puanı hesaplanacaktır. Her iki testten de en az 0,5 ham puanı bulunmayan adayların DGS puanı hesaplanmayacaktır. Kabiliyet testinin sayısal ve sözel bölümleri ayrı olmak üzere, adayların testteki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru yanıt sayısından yanlış yanıt sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecektir. Bütün adayların sayısal ve sözel bölümlerin her birinden aldıkları ham puanların ortalaması ve standart sapması ayrı ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecektir. Böylece her namzet için Sayısal Standart Puan ve Sözel Standart Puan hesaplanacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ