Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dikkat: Bayramda Çeşme’nin nüfusu 1 milyonu aşacak (Günübirlikçi akını)

  • 21 Ağustos 2018
  • 482 kez görüntülendi.
Dikkat: Bayramda Çeşme’nin nüfusu 1 milyonu aşacak (Günübirlikçi akını)
Konu Altı

Bayram tatili için art sayıma geçildi. Ege ve Akdeniz’e yoğun seyahatler başlıyor. Çeşme’de, bayram tatilinin 9 gün olarak açıklanması turizmciyi sevindirirken, otellerde bayram rezervasyonları yüzde 100’e ulaştı. Bayram tatilinde istikbal günübirlikçilerle Çeşme nüfusunun 1 milyonu aşması bekleniyor.

Bu yaz Kurban Bayramı’nın, turizm sezonunun en yoğun dönemine (ağustos ortası) denk gelmesi ve idari izinle tatilin 9 güne uzatılması İzmir’in Çeşme ilçesinde, turizmcilerin yüzünü güldürdü. Çeşme, Alaçatı bölgesindeki tüm turistik otel, butik otel ve pansiyonlar yüzde 100 doluluk oranı yakalandı. Bayram tatilinde istikbal günübirlikçilerle Çeşme nüfusunun 1 milyonu aşması bekleniyor.
Çeşme Belediyesi tarafından tatilcilerin huzurlu ve stresten ırak bir tatil yaşaması için tüm önlemlerin alındığını açıklayan Çeşme Belediye Başkanı CHP’li Muhittin Dalgıç, “Belediyemizin kadrosunun 40 bin nüfusa göre belirlenmiş olmasına karşın, tüm çalışanlarımızın özverisiyle bayram tatillerinde bir milyonu aşan nüfusa da aksatmadan hizmet vermeye çalışıyoruz. Kurban Bayramı tatili için ilçemize istikbal tüm misafirlerimizin huzur içinde tatil yapabilmeleri için tüm önlemleri aldık” dedi.

EMNİYET EKİPLERİ ARTTIRILDI

Çeşme’ye bayram tatili için istikbal tatilcilerin huzur ve güveni için güvenlik tedbirleri de alındı. 9 günlük bayram tatilinde Çeşme Güvenlik Müdürlüğü ekipleri, İzmir’den istikbal takviye ekiplerle güçlendirilecek. Çeşme otoyolu girişlerinde ve eski İzmir yolu girişinde 24 saat vazife yapacak olan güvenlik ekipleri, Çeşme’deki yollarda ve eğlence yerlerinde denetimleri artıracak.

OTELLER ‘STOP SALE’ VERDİ

Çeşme’nin resmi nüfusu 41 bin

Çeşme Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir de yaptığı yazılı açıklamada, erken seçimin yapıldığı Haziran ayı dışındaki aylarda geçen yıla göre yüzde 30’lara varan yükseliş olduğunu belirterek, şunları söyledi: “Bu yükselişi ağustos ayında da görüyoruz. Hatta, bayram tatilinin 9 gün olması nedeniyle, Çeşme – Alaçatı otellerimiz ekseriyetle o döneme ‘Stop- Sale’ (satışları geçici olarak durdurma) vermiştir. Turizmimizin ilk aylık dilimine baktığımızda; 2018 turizm sezonuna yüksek beklentiyle başladık; zira 2016 ve 2017 yıllarında global olarak Türkiye turizm hareketinde ve cirosunda  tarihinde yaşamadığı kayıpları verdi. Dolayısıyla, 2017 yılı sonunda toparlanmaya başlayan turizmimiz, 2018 yılı için tüm paydaşlarda yüksek beklenti ümitleri vermiştir. Bu ümitlere devletimizin turizm üzerindeki müspet açıklamaları ve koyduğu hedefler de etkili olmuştur. 2018 yılının son 6 ayında beklentiler karşılanmıştır. Ancak, 24 Haziran erken seçim kararı, hem makro düzeyde ekonominin moralini bozmuş, hem de turizmdeki hızı düşürmüştür. Ancak, seçim sonrası hızlı bir şekilde toparlanan turizm, bilhassa Temmuz ayında 2014-2015 yılları seviyesine ulaşmıştır. Var istikrar iklimi devam ederse, beklentilerin üstünü test edebiliriz.

ALAÇATI SOKAKLARI YİNE DOLUP TAŞACAK

Alaçatı İzmir ve çevresinden gelen günübirlik meraklılarla aka yoğunluk yaşıyor.

Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri de yazılı izah yaparak, “Ülkemizin içinde bulunduğu yoğun gündem, ekonomik sıkıntılar, belirsizlikler derken ova yarıladık. Geçen üç sene hem ülkemiz, hem de halkımız açısından hiç basit olmadı. Sezon başında ramazanın denk gelmesi peşinden seçim sonra sınavlar, hatta seçimin ikinci tura kalma olasılıklarına göre bile plan yapan birçok misafirimiz vardı bu yıl. Bu yoğun gündem karmaşası, insanlar üzerinde yarattığı stres ve ekonomik sıkıntılar tabi göz ardı edilemez. 8 Temmuz sonrası Alaçatı Çeşme bölgesinde hafta arası dahil, inanılmaz bir yoğunluk yaşadık. Bu yoğunluk halen devam ediyor. Şimdi bayram tatilinin 9 güne uzaması, hatta sonrasında 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın da Perşembe gününe denk gelmesi, bayram yoğunluğunu tercih etmeyen misafirlerimiz için uzun hafta sonu tatili, ikinci bir fırsat diyebiliriz. Sezonun geç başlamasının ardından, bayram tatili ve sonrasında gelen 30 Ağustos, biz turizmcilerinde yüzünü güldürdü diyebiliriz” diye konuştu.

‘EYLÜL’DE PATLAMA OLACAK’

Aynı zamanda bir otelin umumi müdürü olan ÇEŞTOB Reis Yardımcısı Orhan Vesika de “Çeşme, bu bayrama daha erken hazırlandı. Bayrama bir ay kala ağırbaşlı doluluklara ulaştık. 9 günlük bayram tatilinin tüm konaklama yerlerinde tam dolu olarak geçeceğine inanıyorum. Temmuz ayı da yüzde 90-95 bandındaki dolulukla geçti. Çeşmeli turizmciler olarak bu sezondan memnun olduğumuzu söyleyebiliriz. Eylül ve Ekim aylarının da iyi geçmesini bekliyoruz. Ama bilhassa Eylül ayında geçen yıla göre bir patlama bekliyorum. Okulların açılacak olmasına karşın beklentim yüksek. Şayet iptaller olmazsa, rezervasyonlarımızdan bu sonucu çıkarabiliyorum. Çeşme’de bundan sonra geriye dönüş yok. Bir önceki yılı aramayacağız diye düşünüyorum. Havayolu projesi, İstanbul-İzmir yolunun 3,5 saate düşecek olması, altyapının yenileniyor olması, Çeşme’yi fazla farklı bir yere taşıyacaktır. Termal turizmi de gerçekleştirilebilirse, kış aylarında hariç pazarı Çeşme’de görebileceğiz. Duyduğumuz kadarıyla termal yatırımla ilgili projeler bitmiş, esas atma aşamasına gelinmiş. O da gerçekleşirse Çeşme’nin önü tamamen açılır” diye konuştu.

BİR YOL HİKAYESİ: ÇEŞME&ALAÇATI

BİR BAYRAM KLASİĞİ: TRAFİK

  • Kurban Bayramı için 10 bin ek sefer konacak

SON DAKİKACILAR İÇİN…

  • Bayram tatili için ünlülerden ilham alabileceğiniz rotaları ve fotoğrafları
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ