UEFA SORUŞTURMA BAŞLATTI! FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA GELDİ!

Fenerbahçe Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme turunda dün gece Dinamo Kiev ile karşılaştı. Kadıköy’de karşılaştığı maçta 1-2 skorun ardından tribünlerden gelen tezahürat hakkında açıklama yaptı. Fenerbahçe’nin açıklamasının ardından UEFA da gündem olan tezahürat için soruşturma başlattığını açıkladı.

Ntv.com.tr‘de yer alan habere göre; Fenerbahçe dün UEFA Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu rövanş maçında Ukrayna temsilcisi Dinamo Kiev’i konuk etti. Karşılaşmanın 57. dakikasında ise Dinamo Kiev,  Vitali Buyalsky’nin golüyle 1-0 öne geçti. Vitali Buyalsky’nin attığı golün ardından yaptığı abartılı sevinç hareketlerine tribünler sinirlendi ve tribünlerden ‘Vladimir Putin’ tezahüratı geldi.

Dinamo Kiev maçında Putin tezahüratı!

UEFA SORUŞTURMA BAŞLATTI!

UEFA, Fenerbahçe taraftarının Dinamo Kiev maçında yaptığı ve tüm dünyada gündem olarak büyük ses getiren tezahüratla ilgili soruşturma başlattığını açıkladı. Kulislerde dolaşan fısıltılara göre Fenerbahçe’nin bu soruşturmadan en az 10 maç men cezası alması muhtemel gözüküyor.

FENERBAHÇE’DEN AÇIKLAMA GECİKMEDİ!

Fenerbahçe tribünlerden gelen tezahürat ile ilgili resmi sitesinden bir açıklama yaptı. Açıklamaya göre;

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turunda sahamızda oynanan Dinamo Kiev maçında, rakip takımın golünden sonra tribünlerin bir bölümünden duyulan; kulübümüzü asla temsil etmeyen, kulübümüzün kurumsal duruşunu hiçbir şekilde yansıtmayan bir söyleme karşı bu açıklamayı yapıyoruz.

Fenerbahçe Spor Kulübü olarak etki alanımızla her daim hem ülkemizde hem de dünyada toplumsal ve insani konularda farkındalık yapmaya özen gösteriyor; bunu bir sorumluluk olarak görüyoruz.

Kulübümüz savaş sürecinin başlangıcı olan 24 Şubat 2022 tarihinde bu sürece dair tepki veren ilk kulüptür.

Tüm resmi mecralarımız aracılığı ile dile getirdiğimiz mesajımızı bir kez daha vurgulamak istiyoruz: Savaş; yüreklilik değil, korkaklıktır! #SavaşaHayır

Dinamo Kiev maçında Putin tezahüratı!

Ayrıca bu hassasiyetimizin en büyük örneklerinden bir diğeri de; Ukrayna’da barışa dikkat çekmek ve amacıyla ‘Barış İçin Futbol’ diyerek Shakhtar Donetsk ile Nisan ayında sahamızda oynadığımız dostluk maçı ve Shaktar Donetsk takımını her konuda yanlarında olarak günler boyunca ülkemizde ağırlamamızdır. Dünkü maçın 58. dakikasında rakip takımın bazı oyuncularının, özellikle geçmişte ülkemizde bir takımda forma giyen yedek kalecilerinin gol sonrası sergilemiş olduğu abartılı hareketler, tribünlerin bir bölümünün galeyana gelmesine ve 120 dakika süren maç içerisinde sadece 20 saniye süren bu reaksiyona sebebiyet vermiştir. Sebebi her ne olursa olsun tribünlerimizin bir bölümünden yükselen bu tezahüratı Fenerbahçe Spor Kulübü olarak kesinlikle kabul etmiyoruz. Kulübümüzün değerlerini asla temsil etmeyen bu söylemin, tüm taraftarımıza mal edilmesi ve kulübümüze sorumluluk atfedilmesi de adil ve hakkaniyetli bir yaklaşım değildir. Gelinen bu noktada; bu konu üzerinden hem ülkemizin hem de kulübümüzün töhmet altında bırakılmasını, yanlış anlaşılmaya sebep olacak şekilde gündem yapılmaya çalışılmasını ve konunun siyasetle ilişkilendirilmesini şiddetle kınıyoruz.