Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Diyabet Hastalığının 5 Farklı Yeni Çeşidi Bulundu

  • 04 Mart 2018
  • 379 kez görüntülendi.
Diyabet Hastalığının 5 Farklı Yeni Çeşidi Bulundu
Konu Altı

Bir İsveç araştırması Tip-2 diyabetin aslında çeşitli alt gruplardan oluştuğunu belirtti. Araştırmacılar, insülin direnci, insülin sekresyonu, kan şekeri düzeyleri ve hastalık başlangıç ​​yaşlarını birleştirerek beş ayrı kümeyi ayırt edebildiler.

Diyabetten muzdarip olan insanlar, yaygın olarak düşünüldüğü gibi ‘yalnızca iki değil beş ayrı gruba ayrılabilir’ sonucunu ortaya koyan bu çalışma ile diyabet şu anda iki ana gruba ayrıldı: Tip 1 diyabet vakaların yaklaşık % 10’unu oluşturur ve Tip 2 diyabet vakaların% 85-90’ını oluşturur. Genellikle çocukluk çağında gelişen Tip-1 diyabet, pankreasın çok az veya hiç insülin ürettiği otoimmün bir durumdur. Tip-2 diyabette vücut insülin hormonunu iyi kullanmaz ve kan şekerini normal seviyelerde tutamaz. Lancet Şeker Hastalığı ve Endokrinoloji dergisinde yayınlanan yeni çalışma, Tip-2 diyabetin aslında birkaç alt gruptan oluştuğunu ileri sürüyor. Bu bulgular, güney İsveç’teki yeni teşhis edilen diyabetlileri kapsayan bir çalışma olan ANDIS’in ilk sonuçlarına dayanıyor.

İsveç’teki Lund Üniversitesi’nden Profesör Leif Groop “Bu diyabetin kişisel tedavisine yönelik ilk adımdır” dedi. Bugün dünyada yaklaşık 425 milyon kişi şeker hastalığına yakalanmış durumda. 2045 yılına kadar bu sayının 629 milyona yükselmesi bekleniyor. Böbrek yetmezliği, retinopati (göz hasarı), amputasyonlar ve kardiyovasküler hastalıklar şeklinde ortaya çıkan sekonder hastalıklar, topluma ve büyük bireylerin acı çekmesine neden olur. Böylece, yeni ve daha iyi tedavi seçenekleri için ihtiyaç büyüktür.

Çalışmayı başlatan Groop, “Mevcut diyagnostik ve diyabet sınıflandırması yetersizdir ve gelecekteki komplikasyonları veya tedavi seçimini tahmin edememektedir” diye açıklıyor. Groop. O, sonuçların hastalığın ileride nasıl görüleceğine dair bir paradigma değişikliğine işaret ettiğine inanıyor. “Bugün, teşhisler kan şekerinin ölçülmesi ile gerçekleştiriliyor. Groop, ANDIS – All New Diabetics in Skane (İsveç’teki Tüm Yeni Diyabetikler) ‘de açıklanan faktörleri de dikkate alarak daha doğru bir teşhis konulabilir “dedi. Araştırmacılar, 2008 yılından bu yana, 18-97 yaşları arasında yaklaşık 13.700 yeni teşhis edilen hastayı takip etti. Araştırmacılar, örneğin insülin direnci, insülin sekresyonu, kan şekeri düzeyleri ve hastalığın başlangıç ​​yaşı gibi ölçümleri birleştirerek beş farklı başlık altında topluyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ