Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Diyaliz hastalarında enfeksiyon önlemi şart”

  • 16 Ağustos 2018
  • 470 kez görüntülendi.
“Diyaliz hastalarında enfeksiyon önlemi şart”
Konu Altı

Hepatitin cemiyet genelini ilgilendiren bir mesele olduğunu bilhassa de diyaliz hastaları için ayrı bir ehemmiyet taşıdığını anlatım eden Nefrolog Prof. Gülçin Kantarcı, son yıllarda enfeksiyon denetim önlemlerinin diyalizde daha yaygın olarak kullanılmasıyla hepatit gibi hastalıkların daha az görüldüğünü söyledi.İlişkili Haberler

  • Böbrek yetmezliğindeki artış kaygı veriyor
  • Enfeksiyon ellerde! (Hastalıklardan korunmanın en kolay yolu)
  • İnsanoğlunu bekleyen felaketin ayak sesleri!
  • Her 3 kişiden biri Hepatit B virüsü ile karşılaşıyor

Böbrek yetmezliği ile mücadele eden 75 milyon hastanın yüzde 80’inin diyalize girmek zorunda kaldığına dikkati çeken Yeditepe Üniversitesi İhtisas Hastanesi Dahil Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Prof. Dr. Gülçin Kantarcı, diyaliz hastalarının, hepatit enfeksiyonu yönünden toplumun öbür kesimlerine göre daha çok risk altında olduğunu belirtti.

Dolayısıyla bu öbek hastalarda enfeksiyon kontrolünün çok daha mühim olduğunu vurgulayan Kantarcı, şunları söyledi:

“Ülkemizde de evrensel enfeksiyon denetim önlemlerinin yaygın kullanımı sayesinde, diyaliz hastaları için mühim bir mesele olan hepatitlerin sıklığı giderek azalıyor. Hepatit B taşıyıcısı olan diyaliz hastalarının oda ve makinelerinin ayrılmasıyla öbür hemodiyaliz hastalarının hepatit B enfeksiyon riski azaltılabiliyor. 1990’larda yüzde 20 civarında olan hepatit B sıklığının son verilerde yaklaşık yüzde 4’e indiği görülüyor. Hepatit C oranında da düşüş var. Hem akut hepatit hem kronik hepatitte sebep olan, aynı zamanda bazı hastalarda siroz veya karaciğer kanserine de yol açabilen hepatit C enfeksiyonu da hemodiyaliz hastalarında umumi nüfusa oranla sık görülüyor. Son yıllarda bu öbek hastalarda enfeksiyon oranı yüzde 55’ten yüzde 5’e kadar düşürülebildi. Ayrıca, tıbbi tedavide yaşanan gelişmelerle hepatit C enfeksiyonu geçiren hastaların siroz ve karaciğer kanserine yakalanma riski de azaldı.”

DİYALİZDE ENFEKSİYONU ÖNLEMEK İÇİN BUNLARA DİKKAT

Kantarcı, diyalizlerde kan yoluyla bulaşan enfeksiyonların önlenmesi için yapılması gerekenleri ise şu şekilde sıraladı:

“Hasta bakımı sırasında ve diyaliz ekipmanlarına dokunulduğunda tek kullanımlık eldivenler giyilmeli. Bir hastadan diğer bir hastaya geçerken ve diyaliz alanından ayrılırken eldivenler çıkarılmalı, eller yıkanmalı. Diyaliz işlemi sırasında hastanın kullandığı diyaliz cihazı, sandalye, yatak, masa gibi malzemeler her hastadan sonra temizlenmeli ve dezenfekte edilmeli. İğneler kapalı, kırılması olası olmayan kutulara atılmalı. Kullanılan malzemeler diyaliz istasyonundan uzaklaştırılırken iyi sarılmalı ve su geçirmeyen kutu içinde taşınmalı.”

VİDEO: 18 DİYALİZ HASTASI HEPATİT C VİRÜSÜ KAPTI

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ