Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Doğu Guta’dan 130 bin kişi ayrıldı

  • 03 Nisan 2018
  • 370 kez görüntülendi.
Doğu Guta’dan 130 bin kişi ayrıldı
Konu Altı

BM, haftalardır süren çatışmalar nedeniyle rejiminin kuşatması altındaki Şark Guta’dan yaklaşık 130 bin kişinin ayrıldığını bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM), Suriye’de, rejiminin kuşatması altındaki Şark Guta’dan, haftalardır süren çatışmalar nedeniyle, yaklaşık 130 bin kişinin ayrıldığını bildirdi.

BM Umumi Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric, günlük basın brifinginde, Şark Guta’da yerlerinden edilen binlerce insanın gıda, sıhhat ve barınak ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştıklarını ancak ihtiyaçların muazzam seviyelere ulaştığını söyledi.

Haftalardır süren çatışmalar nedeniyle Şark Guta’dan yaklaşık 130 bin kişinin ayrıldığını anlatım eden Dujarric, ”güvenli, engelsiz ve sürdürülebilir” insani erişim çağrısını yineleyerek tahliyelerin de gönüllü bir şekilde yapılması gerektiğini vurguladı.

Dujarric, Afrin’den ise şimdiye kadar 137 bin kişinin Tel Rıfat ve etraf köylere gittiğini ve sivillerin korunması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rejim ve destekçileri, 11-12 Mart’ta Şark Guta’nın doğusundan batısına doğru ilerleyerek Haresta ilçesini de kuşatmış ve Şark Guta bölgesini 3 parçaya bölmüştü.

Muhaliflerin kontrolündeki Şark Guta’da 400 bin şahıs 5 yıldır kuşatma altında yaşıyordu. Suriye rejiminin Rusya’nın desteğiyle son aylarda yoğun saldırılarla bölgenin yarıdan fazlasını ele geçirmesiyle on binlerce şahıs rejim kontrolündeki alanlara göç etmek zorunda kaldı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ