Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Doğu Guta’dan son tahliye: Duma için anlaşma sağlandı

  • 03 Nisan 2018
  • 363 kez görüntülendi.
Doğu Guta’dan son tahliye: Duma için anlaşma sağlandı
Konu Altı

Suriyeli muhalifler, bir hafta süren operasyonla Şark Guta’nın aka bölümünü tahliye etti. Suriyeli muhaliflerin elinde sadece bölgenin en aka yerleşim birimi Duma kaldı. Orası için de pakt sağlandığı duyuruldu. Pakt doğrulanırsa muhalifler 2016’dan bu yana en ağır yenilgiyi yaşıyor. Şark Guta’dan ise ağır yıkım görüntüleri yansıyor.İlişkili Haberler

  • Doğu Guta’dan çıkanların sayısı 25 bini aştı
  • Doğu Guta ablukasının simgesi Kerim bebek Türkiye’de

Suriye ordusu, yedi yıldır silahlı muhaliflerin elindeki Şark Guta’yı Şam’a bağlayan karayolunda kontrolü sağladı. Haftasonu bölgenin insansız hava aracıyla çekilmiş görüntüleri paylaşıldı.

Görüntüler, sekizinci yılına giren iç savaşın, Şark Guta’ya bağlı Cobar ve Ayn Tarma köylerine getirdiği ağır yıkımı gözler önüne seriyor.

Bölgede etkinlik gösteren “Feylak er Rahman”, bir hafta süren tahliye operasyonuyla denetim altında tuttuğu bölgelerden çekildi. Binlerce silahlı muhalif Şark Guta’yı terk etti.

Cumartesi günü tamamlanan tahliye operasyonunun ardından sadece Şam’ın doğusundaki en aka yerleşim birimi olan Duma muhaliflerin kontrolü altında kaldı. Orası için de pakt sağlandığı açıklandı.

Duma’yı denetim altında tutan Ceyş’ül İslam ile günlerdir süren pazarlıkların ardından pakt sağlandığı haberini Suriye devlet televizyonu duyurdu.

Suriye medyasında yer saha haberlere göre Ceyş’ül İslam, ağır ve orta büyüklükteki silahlarını teslim edecek. Duma’da hükümet güçlerinin hakimiyetini kabul edecek.

Uluslararası havadis, bilgi, salık ajansı Associated Press’in haberine göre bölgeyi terk etmek isteyenler, Fırat Kalkanı Harekatı’yle terör örgütü DAEŞ’ten alınan Cerablus’a tahliye edilecek.

Uluslararası havadis, bilgi, salık ajansı Reuters’ın haberine göre ise muhaliflerin elindeki harp esirlerinin teslim edilmesi için Türkiye, Rusya ve İran’ı temsilcilerinden oluşan bir komite kurulacak. Duma’da, kasaba yönetimi, Suriye hükümetinin onaylayacağı mahalli bir konseye devredilecek.

Ceyş’ül İslam örgütü, Rusya askeri polisinin kasabaya gelmesini istediği, kasabanın güvenliğinde rol üstlenmekte ısrar ettiği belirtiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ