Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dolar Brunson Duruşması Sonucunda Hareketlendi

  • 12 Ekim 2018
  • 396 kez görüntülendi.
Dolar Brunson Duruşması Sonucunda Hareketlendi
Konu Altı

ABD ile Türkiye arasında yüksek gerilim oluşmasına neden olan Rahip Brunson; bu gün mahkemeye çıktı. Mahkeme kararının sonucu uzun bir süredir bekleniyordu. Özellikle yatırımcılar buradan çıkacak olan karar için sürekli olarak uyarılarda bulundular. 12 Ekim günü borsada bu mahkemenin kararının etkili olacağına dair güçlü bir tahmin vardı. Beklenen oldu. Mahkeme kararı sonucunda Dolar/TL kuru üzerinde değişimler yaşandı.

Dolar Günü Yüksek Paritede Açmıştı

Dolar; dava öncesinde 5,86 seviyesinde idi. Dava sonuçlandıktan kısa bir süre sonra 5.83 seviyelerine gerilemişti. Mahkemeden Rahip için serbestlik kararı çıkmasına rağmen dolar üzerinde hızlı bir dalgalanma yaşandı ve Dolar/TL paritesi 5.96 seviyesine tırmandı.

Dolar Yükselişi Brunson ile Birlikte Başlamıştı

ABD ile gerilim sonucunda dolar kuru hızlı bir yükseliş seyretmiş; Eylül ayına girene kadar Dolar/TL paritesi 7 TL değerlerine ulaşmıştı. Son dönemde ekonomiye yapılan müdahaleler ile dolar 6 bandının altına düşürüldü. Doların ilk harekete geçiş nedeni ise Rahip Brunson’un tutuklanması ile birlikte olmuştu.

Amerika bu durum karşısında sessiz kalmadı ve ekonomik bir savaş başlattı. Başlayan savaş sonucunda çeşitli ticari kısıtlamalar ile birlikte büyük bir kriz ortaya çıktı.

Yatırımcılar bir süredir sakin seyreden dolar için bu dönem görülecek olan Brunson davasının önemli olduğunu belirtmişlerdi. Dolarda bu gün bir dalgalanma olacağından emin olan yatırımcılar; anlık alım ve satımlardan yüklü kar edilebileceği gibi doğru hamleler yapılmaması halinde kayıpların da güçlü olabileceğini belirtmişti. Dolar şu anda yukarı yönlü bir hareket içerisinde ve 6 bandının üzerine çıkması mümkün görünüyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ