Ekonomi

Dolar kurunda son dakika! Yeniden 17 TL’nin üzerine çıktı! Dolar neden yükseliyor?

Yatırımcıları hop oturup hop kaldıran dolar kurunda bir son dakika gelişmesi yaşandı. Açıklanan detaylara göre, dolar yeniden 17 liranın üzerine çıktı.

Peki dolar kurunda son durum ne? Dolar ne kadar? Güncel dolar kuru ne kadar? Dolar neden yükseliyor? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Mynet’te yer alan habere göre, yatırımcıların gözde yatırım araçları arasında yer alan dolar, küresel tarafta güçlenirken yurt içinde son enflasyon oranı TL’yi baskılamayı sürdürüyor.

pexels cottonbro 3943748 2 1

DOLAR NEDEN YÜKSELİYOR?

Açıklanan resmi rakamlara göre, bu kapsamda dolar/TL kuru 24 Haziran tarihinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun ticari kredilerdeki sınırlama kararı sonrası bugün yeniden 17 TL’nin üzerine yükseldi. Konuyla ilgili önemli açıklamalar yapan analistler kurdaki yükselişin nedenini yüksek enflasyon rakamlarına bağladı. Yine açıklanan detaylara göre, resesyon endişeleri sebebiyle de döviz piyasalarında dalgalı seyrin bir müddet daha devam edebileceği bildirildi.

Dolar kuru ile ilgili önemli açıklamalar yapan ekonomistler geçen ay 17,40 üzerini test ederek 20 Aralık tarihindeki tarihi zirve sonrası en yüksek seviyeye ulaşan dolar kurunda negatif etki olarak enflasyonun belirleyici olduğunu dile getiriyor. Yine aktarılan detaylara göre, son ayda yeniden artışın hızlanması sebebiyle yüzde 78’lik seviyenin zirve olmama olasılığı da dikkate alınıyor. JP Morgan, hem para politikasındaki tepkisizlik hem de küresel görünümün katkısıyla enflasyondaki yükselişin gelecek aylarda da sürebileceğine değinerek, yıl sonu enflasyon tahminini de yukarı yönlü olarak revize etti. Aktarılan son dakika bilgilerine göre, kurum, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 49,5’ten yüzde 63,1’e çıkardı.

dollar 1362244 1280

“BİR SÜRE DAHA DEVAM EDEBİLİR

Analistler yaptıkları açıklamalarda resesyon beklentilerinin artık daha güçlü bir şekilde dile getirildiğini ve bunun da risk iştahını baskıladığını dile getirerek, döviz piyasalarında dalgalı seyrin bir müddet daha devam edebileceğini dile getirdi.

TL’NİN REEL DEĞERİ 5 AYIN DİBİNDE

TL’nin ticaret yapılan önemli paralar karşısındaki ortalamasını gösteren reel efektif döviz kuru Haziran ayında 55,56 seviyesinden 53,33 seviyesine geriledi.

2021 yılının Aralık ayında 18,36 ile dolar kurundaki yeni zirvenin görülmesi ve Türk Lirası’nın hem gelişmiş hem de gelişen birçok ülke parası karşısında tarihi düşük seviyeye inmesiyle gösterge 47,76 ile en düşük seviyeyi de görmüştü.

EURO/DOLAR 20 SENENİN EN DÜŞÜĞÜNDE

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Euro cephesinde de düşüş hız kazandı ve EUR/USD bugün yüzde 1 üzeri kayıpla 1,0281’i gördü. Bu seviye Aralık 2022 tarihi sonrası görülen en düşük seviye olmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu