Ekonomi

Dolar yeniden 17 liranın altına indi! Dolar neden düşüyor?

Dolar/TL kuru, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun TL ticari kredi kullanımına getirdiği yeni koşullara ilişkin haber akışı sonrasında yüzde 3’e varan düşüşle 17 liranın altına indi.

Peki dolar kurunda son durum ne? Dolardaki düşüş devam ediyor mu? Güncel dolar kuru ne kadar? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

Bloomberg HT’nin aktardığına göre, Dolar/TL ‘de akşam saatlerinde hızlı bir düşüş yaşandı. Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, dolar kuru yüzde 3’e varan bir düşüş gösterdi ve 17 seviyesinin de altını gördü. Açıklanan resmi rakamlara göre, yatırımcıların gözdesi olan dolar kuru gün içinde 17 lira 37 kuruşun üzerine çıkmıştı.

Konu ile ilgili olarak aktarılan detaylara göre, risk priminde de aşağı yönlü bir hareket izledi. Yine açıklanan resmi verilere göre, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’leri 784 baz puana geldi.

pexels karolina grabowska 4386442 1

DOLAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Bu akşam saatlerinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu TL ticari kredilerde yeni koşullar getirildiğini duyurdu. Aktarılan detaylara göre, döviz varlıklarının TL karşılığı 15 milyon Türk Lirası’nı aşmayan şirketlere kredi kullanım durumunda döviz varlıklarını 15 milyon Türk Lirası’nın üzerine çıkarmama şartı geldi.

15 milyon Türk Lirası üzeri döviz nakdi varlığı bulunan şirketler de söz konusu bu varlığı aktifinin veya satış hasılatının yüzde 10’unu aşması durumunda yeni nakdi TL ticari kredi kullanamayacak.

pexels karolina grabowska 4386431 1

Peki dolar kurunda son durum ne? Dolardaki düşüş devam ediyor mu? Güncel dolar kuru ne kadar? İşte merak edilen o soruların yanıtları…

Resmi olarak açıklanan rakamlara göre, 1 doların alış fiyatı 16 lira 65 kuruşken, satış fiyatı ise 16 lira 98 kuruş.

Altında son durum ne? Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar?

Gram altının alış fiyatı 979 lira 65 kuruşken, satış fiyatı ise 1007 lira 50 kuruş. Çeyrek altının ise alış fiatı 1603 lirayken satış fiyatı ise 1.644 lira.

Euro’ya baktığımızda ise alış fiyatının 17 lira 58 kuruş, satış fiyatının ise 17 lira 93 kuruş olduğunu söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu