Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dolarda Dalgalanma Tekrar Başladı! Günün Açılışı 5.38 TL!

  • 05 Aralık 2018
  • 400 kez görüntülendi.
Dolarda Dalgalanma Tekrar Başladı! Günün Açılışı 5.38 TL!
Konu Altı

Dün 5.45 TL seviyesini gören Dolar, bugün sabah saatlerinde 5.38 TL civarında günün açılışını gerçekleştirdi. Uzmanlar konuyla ilgili açıklama yaptı. TL’de meydana gelen bu ani değer kayıplarında 3 farklı sebebin olduğunu belirten uzmanlar, bu sebeplerin en önemlisinin petrol fiyatlarında oluşan artış olduğunu, diğerlerinin ise TCMB’nin erken seçimin öncesinde olması gerekenden çok daha erken bir zamanda faiz indirimi gerçekleştireceği endişesi ve TL mevduatlarına yönelik 3 aylığına sağlanan vergi indiriminin meydana getirdiği cazibe ve yatırım fırsatlarının bitmesi.

Mevduata Vergi İndirimi Bitti!

Bir bankada çalışmakta olan döviz masası işlemcisi, TL’de oluşan değer kaybında 3 önemli sebep olduğunun altını çizdi. Birincisinin petrol fiyatları olduğunu vurgulayan söz konusu döviz masası işlemcisi, petrol piyasasında oluşan arz fazlasına ilişkin OPEC tarafından yapılacak hamlelerin seyredilme sürecine girildiğini belirtti. İkinci nedenin TCMB tarafından erken seçim öncesinde olması gerekenden çok daha erken bir süre içerisinde faiz indirimi yapacağının şüphesi olduğunu, son nedenin ise TL mevduatlarına verilen vergi indiriminin bitmesi olarak öne plana çıktığını anlattı.

Resmi Gazete’de 31 Ağustos 2018 tarihi itibarıyla Cumhurbaşkanlığı kararıyla birlikte TL hesapları üzerinden alınmakta olan stopajın gerilettirilip 12 aylık süreden fazla vadelendirme süreçlerinde 0’a indirildiği, Aynı kararla birlikte döviz hesaplarına da uygulama yapıldığını, uygulamanın sona geldiğinin ve en büyük etkenlerden birinin bu olduğunu vurguladı.

Enflasyonda %1.44 Oranında Düşüş

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Kasım ayında otomobil sektörü, beyaz eşya sektörü ve mobilya sektörü üzerinde gerçekleştirilen vergi indirimleri, TL’nin değer kazanması ve petrol fiyatlarının düşürülmesi beraberinde beklentilerin üzerinde %1.44 oranında düşüş gösterdi. Bunun yanı sıra enflasyonun Aralık ayının sonunda belirlenen YEP hedefi %20.8 civarında meydana gelmesi planlanıyor.

OPEC Yarın Bir Araya Gelecek

Petrol Fiyatları birden bire çok yüksek seviyelere tırmanış gösterdi. ABD ve Çin’in arasında meydana gelen ticaret savaşına 90 günlük ara verilmesiyle birlikte artış gösteren petrol fiyatları hususunda Yatırımcılar bu hafta gerçekleştirilecek olan OPEC’in yarın başlayacak toplantısını pür dikkat izleyecek ve durumun netliğinden haberdar olacaklar. OPEC’in petrol üretimini azaltma noktasında bir takım kararlar alması planlanıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ