Ekonomi

Dolar’da psikolojik eşik aşıldı! Dolar kurunu duyanlar şok oldu!


En gözde yatırım araçları arasında yer alan dolar kurundaki son durum merak ediliyor ve araştırılıyor. Peki dolar kurunda son durum ne? Dolar ne kadar oldu? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Açıklanan resmi rakamlara göre, Dolar/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, yüksek enflasyon ve küresel resesyon korkusuyla 18 TL’ye doğru devam etti.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre dolar dün gün içerisinde psikolojik eşik olan 85 bandına ulaşmıştı. Açıklanan son dakika detaylarına göre, piyasalarda bu hafta TCMB’nin yıl sonu için mevcut yüzde 42.8 olan enflasyon tahminindeki revizyon, Fed faiz kararı ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun Cuma günü İstanbul Sanayi Odası’nda (İSO) yapacağı konuşma merakla bekleniyor.

Açıklanan resmi rakamlara göre Dolar/TL geçen haftayı 17.76 seviyelerinde tamamladı. Merakla beklenen rakamlara göre, dolar kuru bu sabah saat 08.58’de güne 17.84/17.85 seviyesinden başlayarak gün içerisinde de en yüksek, 17.87 seviyelerine ulaştı.

pexels karolina grabowska 4386395 1
dolar

Dolar/TL BU YILKİ ZİRVESİNİ TAZELEDİ

Açıklanan resmi verilere göre Türk Lirası’nın Nisan ayının başından beri değer kaybı yüzde 16.75 olarak belirtilirken, yılbaşından beri değer kaybı da yüzde 26.1 şeklinde belirtildi. Yine açıklanan resmi rakamlara göre geçen sene de yüzde 40 üzerinde değer kaybeden Türk Lirası Nisan ayı sonundan haziran ayı sonunda BDDK kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız olarak 14.8’lerden 17.5’e kadar çıkmıştı.

Merakla beklenen BDDK kararıyla geçici olarak 16’ya gerileyen TL’deki değer kaybı daha sonra da sürdü. Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Türk Lirası son haftalarda günlük yüzde 0.3-0.5 şeklinde değer kaybı yaşıyor.

pexels pixabay 164527 6
dolar

ENFLASYON TAHMİNİ NE KADAR YUKARI REVİZE EDİLECEK?

TCMB’nin Perşembe günü 2022’nin 3. raporunda yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42’den yükselteceğine kesin olarak bakılıyor.

Yine aktarılan son dakika bilgilerine göre, TCMB’nin piyasanın yüzde 70 olan beklentisine ne kadar yaklaşacağı ise şu an için merak konusu. Aktarılan detaylara göre, TCBM daha önceki enflasyon tahminleri revizyonlarında piyasa tahminlerinden oldukça düşük seviyeleri tercih etmişti.

Merakla beklenen Reuters anketine göre enflasyonun 3. çeyrekte yüzde 85’e yükseldikten sonra yılı yüzde 70 seviyelerinde bitireceği belirtiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu