Ekonomi

Dolarda yeni zirve geldi! 1 dolar ne kadar? İşte güncel dolar kuru!

Gündemden düşmeyen Dolar/TL, faiz ile döviz politikası başta olmak üzere ekonomi tercihlerine yönelik endişeler, Fed faiz kararı sonrası ve yüksek enflasyon, küresel resesyon korkusuyla 18 seviyesine doğru yükselişine devam ederken bugün de yeni bir zirveyle 2022’nin en yüksek seviyesini gördü.

Peki dolar kurunda son durum ne? Dolar kuru ne kadar? 1 dolar ne kadar? İşte güncel dolar kuru…

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre, geçen sene de yüzde 40 üzerinde değer kaybeden Türk Lirası, Nisan ayı sonundan Haziran ayı sonunda BDDK kredi kısıtlama kararına kadar aralıksız olarak değer kaybetmiş ve dolar/TL bu dönemde 14.8’lerden 17.5’e kadar çıkmıştı.

pexels karolina grabowska 4386471 1
dolar

Konu ile ilgili olarak aktarılan son dakika bilgilerine göre, sık sık gündeme gelen BDDK kararıyla kur geçici olarak 16’ya kadar düşse de Türk Lirası yeniden değer kaybetmeye başladı. Aktarılan son dakika detaylarına göre, Türk Lirası son haftalarda günlük yüzde 0.3-0.5 değer kaybı yaşadı.

Aktarılan son dakika bilgilerine göre, Dolar/TL geçen haftayı 17.76 seviyesinden tamamlarken söz konusu kur bugün sabah saat 08.15’te güne 17.86/17.89 seviyesinden başladı.

DOLAR 2022’NİN ZİRVESİNDE

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, Dolar/TL dün 20 Aralık tarihinden beri yeni zirve olan 17.9350’ye çıkmıştı. Yine aktarılan detaylara göre, dün açıklanan Fed’in faiz kararından sonra piyasalarda sabah saatlerinde sakin bir seyir yaşansa da öğle saatlerinde 2022 yılının da yeni rekoru kaydedildi.

Açıklanan resmi rakamlara göre, gün içinde en düşük 17.83 iken gün içi en yüksek 17.9409’a çıkan dolar/TL paritesi adeta yeni rekora imza attı.

pexels karolina grabowska 4386346 1
dolarkuru

Yine açıklanan resmi rakamlara göre, dolar kuru şu dakikalarda 17.9357’den işlem görüyor.

Söz konusu bu verilere göre Türk Lirası’nın dolar karşısında aylık değer kaybı yüzde 7.40’a, haftalık değer kaybı da yüzde 1.21’e ulaşmış oldu.

Ayrıca yine aktarılan detaylara göre, piyasalarda bugünlerde başlayan ve Ağustos ayında yaklaşık olarak 20 milyar dolar değerinde tahmin edilen, kurumsallara ait kur korumalı mevduat (KKM) dönüşlerinin yeni döviz talebi yaratıp yaratmayacağı konusu da takip ediliyor. Verilen son dakika bilgilerine göre, KKM’nin kurumsalların dövizden Türk Lirası’na geçerek açtığı mevduattan meydana geleb bölümü Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın sorumluğunda ve rezervlere yılbaşında önemli bir katkı sağlamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu