Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Domatesin Kilosu Tarlada 3.60, Markette 8.90 TL!

  • 19 Ekim 2018
  • 661 kez görüntülendi.
Domatesin Kilosu Tarlada 3.60, Markette 8.90 TL!
Konu Altı

Tarladan 3.60 TL karşılığında çıkarılan domates, İstanbul’da bulunan marketlerde kilosu ortalama 8.90 TL’den satılıyor. Aradaki paranın nereye, ne amaçla gittiği merak ediliyor.

3.60 TL Alış, 8.90 TL Satış

Mersin’de sofraların vazgeçilmezi domateslerin güz hasatları başlamış durumda. Tarlada 3.60 TL’den satılan domatesler, İstanbul’da marketlerde 8.90 TL’den satılıyor. Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği Başkanı Münir Şen, fiyat artışında meydana gelen sorumlunun %4 ila 8 arasında komisyon alarak geçinmeye çalışan komisyoncular olmadığını, sorumlunun yüksek kar etmek isteyen marketler olduğunu aktardı.

Hükümetin yasa çerçevesine aldığı fiyatların asla dışına çıkamayacak olduklarını aktaran Şen, Devlet tarafından verilen %4 – 8 arasındaki komisyon oranlarıyla bu işi yaptıklarını, ürün pahalılığının kesinlikle halden kaynaklanmadığını vurguladı.

%4 – 8 Arası Komisyon Alıyorlar

Üreticinin adına satış yaptıklarını dile getiren Şen, satılan fiyat üzerinden %4 ila 8 arasında komisyonlarını aldıktan sonra kalan ücreti üretici hesabına yatırdıklarının da altını çizdi.İstanbul Menkul Kıymetler Borsası kadar hallerin de ülke için bu kadar büyük önemi olduğunu da sözlerine ekleyerek, gündemi sürekli meşgul etmekte olan fiyatlarda oluşan bu dengesizliğin asıl sebebinin hallerin güçsüz kalması olduğunu vurguladı.

Yeni Hal Yasasından Umutlular

Yakın zamanda çıkması beklenecek Yeni Hal Yasası’na yönelikde açıklamalar yapan Şen, Yeni hal yasasıyla birlikte hallerin güçlü kılınmasını, marketlere yapılan denetimin artırılmasını ve pazar yerlerinin denetlenmesini umduğunu belirtti. Suçlananın her zaman komisyoncular olduğuna dikkat çeken Şen, bunun böyle olmadığını çoğu kişinin bildiğini fakat kamuoyunda aktif olarak bulunmamalarından dolayı nihai tüketicinin suçu komisyoncuya yüklediğinin altını çizdi. Komisyoncular olmasa, tüketicilerin çok daha yüksek fiyatlara ürünler alacağını da belirten Şen, Çünkü hallerin borsa gibi olduğunu, arz – talep dengesinin çakışmasıyla doğru fiyatın ortaya çıktığını dile getirdi.

2.50 TL’ye Alınıyor 19.90 TL’ye Satılıyor

Türkiye’de binlerce farklı şubesinin bulunduğu bir süpermarketin fiyat tablosunda avokadonun alış fiyatının 2.50, satış fiyatının 19.90 TL olduğunun görüldüğünü ifade eden Şen, bu fiyat artışını halde aramaya gerek olmadığını aktardı. Komisyonlarını %4 ila %8 arasında belirleyen ilgili makamlara seslendiğini dile getiren Şen, marketlerin de alış faturasının üzerinden kar marjının belirlenmesinin ve bunun üzerinde yapılacak satışların yasaklanmasının gerekli olduğuna dikkat çekti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ