İŞE ALIMLARI VE HARCAMA GİDERLERİNİ AZALTACAĞINI AÇIKLADI!

Apple, son dönemlerde istihdamda temkinli adımlar atarak adından daha da söz ettirmeye başladı. ABD’li teknoloji devleri arasına tedbirli planlamalarla katılarak tüm ülkeyi saran resesyon endişelerine yönelik kuşkulara bir yenisini daha ekledi.

Bloomberg’de yer alan haberin içeriğine göre, dünya devi olan şirket gelecek yıl için gerçekleşmesi beklenen olası ekonomik kriz ve durgunluklarla mücadele edilebilmesi adına harcama giderlerini azaltmayı ve işe alımları da yavaşlatmayı düşünüyor.

Dünya devi Apple

Apple’ın agresif ve yanlış bir ürün tanıtma stratejisi izlediğini belirten uzmanlar, alınan bu kararın şirketteki bütün ekipleri etkilememesini umduklarını dile getirdiler.

Aynı şirkette daha önce de uygulanan bu stratejiler çerçevesinde hepsini kapsamayarak bazı bölümlerin %5 ile 10 arasında artması bekleniyordu. Ama Apple, boşalan bazı pozisyonlar için işe alımları gözden geçirmeyi düşünüyor.

HABERİN DUYULMASI ÜZERİNE HİSSELER TEPETAKLAK OLDU!

Piyasalara deprem etkisi yaşatan bu gelişmelerden sonra Apple hisseleri 1.6 düşüşle 147.6 dolardan, eksiye düşerek işlem gördü. Tüm gözlerin üzerine çevrildiği Apple’dan ise konu ile ilgili sorulara yanıt gelmedi.

Facebook’un ana şirketi olan Meta, Microsoft, Google ve Twitter gibi teknoloji devi şirketlerin de benzer planlamalar ve düzenlemeler yapacağı duyurulmuştu.

Apple’ın gelecek yıl çalışan sayısını azaltacağı ve şirket karlılığının da buna bağlı olarak düşebileceğine ilişkin haberler en çok dünya borsalarında FED ‘in yani ABD Merkez Bankası’nın temmuz ayında fazlasına gerek duyulmadığı, 75 baz puanlık faiz artışıyla da yetineceğine ilişkin beklentiler çerçevesinde oluşan pozitif seyri sekteye uğrattı.

TESLA CEO’SU ELON MUSK DA AÇIKLAMA YAPTI:

Dünya devi Apple

Amerika Birleşik Devletleri teknoloji devlerinde hissedilen resesyon endişeleri neticesinde temkinli ve tedbirli bir istihdam stratejisi izleri son zamanlarda oldukça şiddetli bir şekilde hissediliyordu.

Elektrikli otomobil üretimi yapan şirketlerin devi Tesla’da bile işten çıkartmalar başladı.

Tesla CEO’su olan Elon Musk, yaptığı açıklamalarda maaşlı personelin %10’unu azaltma planları ve maliyetleri azaltma düşüncelerinin olduğunu ve bunun ana hatlarıyla belirlendiğini söyledi.

Daha önceden de Tesla , California eyaletindeki elektrikli araç üretimi yapan bir tesisindeki çalışmalara son vererek kapattığı için oto pilot ekibinde çalışan yüzlerce personeli işten çıkarmıştı. Ve bu işten çıkarılan işçilerin de çoğunluğunun maalesef saatlik çalışanlar olduğu söylenmişti.