Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dünya dışı yaşam ihtimaline dair kritik keşif

  • 12 Haziran 2018
  • 394 kez görüntülendi.
Dünya dışı yaşam ihtimaline dair kritik keşif
Konu Altı

Güneş Sistemi’nin en yakınındaki Alpha Centauri sitane sistemindeki 2 yıldızın, çevrelerine diri yaşamını engelleyecek ölçüde radyasyon yaymadığı tespit edildi.

Gökbilimciler, Güneş Sistemi’ne en yakın sitane sistemi olan Alpha Centauri’deki yıldızlardan 2’sinin, çevresindeki gezegenlerde diri yaşamının varlığını olası kılabilecek özellikte olduğunu keşfetti.

Amerikan Havacılık ve Feza Ajansından (NASA) yapılan açıklamada, Chandra X-Işını Teleskobu’nun yaptığı gözlemlerde, Dünya’dan 4 ziya yılı (40 trilyon kilometre) uzaklıktaki Alpha Centauri sistemindeki yıldızlardan Alpha Centauri A ve Alpha Centauri B’nin, çevresindeki yaşama elverişli bölgeye diri yaşamına ket vuracak düzeyde yoğun bir radyasyon yaymadığını belirledi.

Chandra X-Işını Teleskobu’nun 2005 yılından bu yana her 6 ayda bir yaptığı gözlemler sonunda, Güneş’le aynı yaşta ve büyüklükte olan Alpha Centauri A’nın Güneş’le aynı miktarda, Güneş’ten daha ufak ve solgun ancak ona benzerlikteki Alpha Centauri B’nin ise Güneş’ten 5’te 1 oranında daha çok radyasyon yaydığını tespit etti.

NASA uzmanları, laf konusu miktarın her 2 yıldızın yörüngesindeki bulunabilecek olası öte gezegenlerde diri yaşamını olanaklı kılabileceğine dikkati çekti.

Bilim adamları, yıldızlardan yayılan aka miktarda radyasyonun yarattığı feza iklim etkileriyle korumasız diri yaşamının kendini sürdürmesine imkan vermeyeceğini, öte yandan gezegenlerin koruyucu atmosferlerini yok eden radyasyonun diri yaşamının oluşmasına en baştan ket vurabileceğine işaret etti.

Alpha Centauri sistemi A ve B yıldızları dışında “Proxima” olarak bilinen 3’üncü bir yıldıza daha ev sahipliği yapıyor. Güneş Sistemi dışındaki Dünya’ya en yakın sitane olan Proxima, Dünya’ya ulaşan radyasyon miktarının 500 misli kadar radyasyon yaydığından, bu yıldızın çevresinde diri yaşamının ortaya çıkmasının olası olmayacağı öngörülüyor.

Bilim adamları, henüz Alpha Centauri’deki yıldızların çevresinde öte gezegen tespit etmedi.

Nobel ödüllü Hint asıllı Amerikan astrofizikçi Subrahmanyan Chandrasekhar’ın adını taşıyan Chandra X-ışını Teleskobu, 1999 yılından bu yana Dünya yörüngesinde feza gözlemleri yapıyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ