Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dünyaca Ünlü Sokak Sanatçısı Duvara Resim Çizdi, Galeri 100.000 £ Karşılığında Satın Aldı!

  • 19 Ocak 2019
  • 1.810 kez görüntülendi.
Dünyaca Ünlü Sokak Sanatçısı Duvara Resim Çizdi, Galeri 100.000 £ Karşılığında Satın Aldı!
Konu Altı

Dünyaca üne kavuşmuş olan duvar resmi sanatçılarından olan Banksy’nin İngiltere’de garajlardan herhangi birinin üzerine çizdiği duvar resmi bir galeri aracılığıyla toplam olarak 100.000 sterlin karşılığında satın alındı. Fiyatı duyanların dudakları uçukladı.

20.000’den Fazla Ziyaret

İngiliz grafiti sanatçısı olan Banksy dünyanın her yerinden birçok hayranı olan bir isim. Galerideki fotoğrafı satın alan Brandler Galerileri’nin sahibi olan John Brandler, eseri satın alabilmek için 6 basamaklı bir ücret ödemesi gerçekleştirdiğini belirtti. Season’s Greeting ismini alan bu muhteşem eser 1 ay içerisinde toplam olarak 20.000’den fazla ziyaret aldı. Banksy, eserini çelik işçisi olan Ian Lewis’in duvarına çizmişti. Ardından ise Instagram hesabından çizilen bu resmin kendisine ait bir resim olduğunu doğrulayan gönderi paylaşmıştı.

“Kasaba Esere Aşık Oldu”

Yaşı 55 olan Ian Elwis, Noel’den bir hafta önce duvarında bu resmi görmesiyle birlikte hayatında büyük bir değişiklik meydana geldiğini belirtti. Kasabanın resme aşık olduğunu ve ziyaretçi akımına uğradığını dile getiren Elwis, bu kadar sevilen bir resmin başka bir şehre taşınmasına dayanamayacağını, birçok teklif aldığını, sanat koleksiyoncularının, aracıların hemen hemen tamamının resmi götürme amacıyla teklifte bulunduğunu anlattı. En sonunda karar verdiğini ve resmin buradan taşınacak olduğunu anlattı. Garajı tekrardan inşa edeceğini belirten Elwis, bundan sonra bölgeye çok sayıda grafiti sanatçısının gelebileceğini fakat Banksy’nin tekrar gelmeyeceğini vurguladı.

Hala ne yapacağı hakkında bir fikri olmadığını ileten Elwis, üstünden büyük bir stres kalktığını ve ne yapmak istediğiyle ilgili daha çok düşünmek için bir fırsat oluştuğunu anlattı. Burada kalmayı düşündüğünü sözlerine ekleyen adam, birkaç yıl tatil yapabileceğini ekledi.

“Omuzlarımdan Büyük Bir Yük Kalktı”

Lewis resmin satış işlemlerinin gerçekleştirilmesiyle birlikte omuzlarından büyük bir yük kalktığını açıkladı. Eseri satın alan isim ise Brandler Galeri’nin sahibi. Banksy tarafından çizilmiş birkaç resmi daha satın alan John Brandler, eserin Port Talbot’da 2 ila 3 yıl kalacak olduğunu ifade etti.

Brandler, eserin ait olduğu yerin burası olduğunu, kasabanın turistler için bir çekim noktası ve cazibe alanı olabileceğini anlattı. Banksy’nin yarım düzine eserine sahip olduğunu ileten Brandler, yerel yönetimle görüşmelere devam ettiğini, bu eserleri sergileyebileceklerini anlattı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ