Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

“Dünyada 2 milyardan fazla insanın güvenli suya erişimi yok”

  • 23 Mart 2018
  • 403 kez görüntülendi.
“Dünyada 2 milyardan fazla insanın güvenli suya erişimi yok”
Konu Altı

BM Umumi Sekreteri Guterres, dünya genelinde 2 milyardan çok insanın güvenli suya erişiminin olmadığını belirterek 2050 yılına kadar en az 4 kişiden birinin tatlı suya erişim sıkıntısı çekeceğini söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) Umumi Sekreteri Antonio Guterres, dünya genelinde 2 milyardan çok insanın güvenli suya erişiminin olmadığını belirterek, su yönetimi konusunda adım atılmazsa 2050 yılına kadar en az 4 kişiden birinin tatlı suya erişim sıkıntısı çekeceği uyarısında bulundu.

Guterres, ‘‘Dünya Su Günü” dolayısıyla BM Umumi Kurulu’nda yaptığı konuşmada, su tüketiminin iyi yönetilememesi nedeniyle dünyanın birçok yerinde su sorununun artmaya başladığına dikkati çekti.

Hızla değişen iklimin de bu baskıyı artırdığını belirten Guterres, atık suların yüzde 80’inin arıtılmadan çevreye boşaltıldığını ve afetlerin yüzde 90’ından fazlasının su kaynaklı olduğunu söyledi.

“Dünya genelinde 2 milyardan çok insanının güvenli suya erişimi yok. 2050 yılına kadar ise en az 4 kişiden biri tatlı suya erişim sıkıntısı çekecek.” uyarısında bulunan Guterres, hayati derecede önemi olan su kaynakları iyi yönetilmediği takdirde toplumlar ve hatta ülkeler ülkeler arasında sorunlar yaşanacağını kaydetti.

BM DÜNYA SU KALKINMA RAPORU

BM Dünya Su Kalkınma Raporu’nda ise 2050 yılına kadar dünyada 5 milyardan çok kişinin suya erişim sorunu yaşayacağı uyarısı yapıldı.

Rapora göre, küresel su talebi nüfus artışı, ekonomik kalkınma ve değişen tüketim modelleri gibi faktörler doğrultusunda her sene yaklaşık yüzde 1 artıyor. Bu oran, istikbal 20 yılda mühim ölçüde artmaya devam edecek.

Raporda ayrıca dünyanın 4’te 3’ü suyla kaplı olmasına karşın sadece yüzde 2,5’lik bölümünün tatlı su olduğu, bunun da yüzde 1’inden azının bütün karasal yaşamı ve ekosistemleri sürdürmek için kullanılabildiği anlatım edildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ