Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dünyada aşırı yoksulluk oranı ilk defa yüzde 10’a geriledi

  • 20 Eylül 2018
  • 371 kez görüntülendi.
Dünyada aşırı yoksulluk oranı ilk defa yüzde 10’a geriledi
Konu Altı

Dünya Bankasının “Küresel Yoksulluğu Bitirmek” başlıklı raporuna göre, global aşırı yoksulluk oranı 2015 yılında ilk kez yüzde 10’a indi.

Dünyada aşırı yoksulluk içinde yaşayanların oranının ilk kez yüzde 10‘a gerilediği bildirildi.

Dünya Bankası’nın “Küresel Yoksulluğu Bitirmek” başlıklı raporuna göre, global aşırı yoksulluk oranı 2015 yılında yüzde 11’den yüzde 10’a indi.

Dünya genelinde 164 ülkede yapılan anket sonuçlarıyla her iki yılda bir hazırlanan raporda, aşırı yoksulluk sınırı olarak kabul edilen şahıs başı günlük gelirden (1,90 dolardan) daha azla geçinenlerin sayısının, 2015 yılında 736 milyona gerilediği bildirildi. Bu rakam, 2013 yılında 804 milyon olarak ölçülmüştü.

Dünya Bankası raporunda, global aşırı yoksulluğun şimdiye kadarki en düşük seviyesine gerilemesine rağmen düşüş hızında yavaşlama olduğu da vurgulandı.

Ayrıca, başta Afrika bölgesinde olmak üzere düşük gelirli ülkelerde aşırı yoksulluk oranının hala yüksek seyrettiği kaydedilen raporda, Dünya Bankası’nın 2030 itibarıyla aşırı yoksuluğu bitirme hedefine ulaşması için daha çok yatırıma gereksinim duyulduğu anlatım edildi.

 “ZAMANIMIZIN EN BÜYÜK İNSANİ BAŞARILARINDAN BİRİ”

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, konuya ilişkin açıklamasında, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Son 25 yılda bir milyardan daha çok insan kendilerini aşırı yoksulluktan kurtardı ve global yoksulluk oranı tarihte kaydedilen en düşük seviyeye geriledi. Bu zamanımızın en aka insani başarılarından biridir. Ancak fakirliği 2030’da sona erdireceksek, art kalan yoksullara ulaşacak kapsayıcı büyümeyi teşvik etmek için bilhassa insani sermayeye çok daha çok yatırım yapılmasına gereksinim var.”

Dünya Bankasının yıllarca süren çalışmalarla hazırladığı bir sonraki Küresel Yoksulluk raporu 2020 yılında yayımlanacak.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ