Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Dünyanın en büyük inşaat gemisi Çanakkale Boğazı’nda

  • 19 Haziran 2018
  • 400 kez görüntülendi.
Dünyanın en büyük inşaat gemisi Çanakkale Boğazı’nda
Konu Altı

TürkAkım’ın Türkiye’ye doğalgaz tedarik edecek ilk hattının 930 kilometrelik derin deniz kesimindeki çalışmalarını tamamladıktan sonra, Hollanda’nın Rotterdam Limanı’na giden ve burada planlı bakım tamir çalışmaları gerçekleştirilen gemi, Karadeniz’e dönüş için 10 gün evvel yola çıktı.

382 metre boyunda, 125 metre genişliğinde ve 403 bin 342 groston ağırlığındaki Malta bayraklı gemi, saat 05.30’da Ege Denizi yönünden Çanakkale Boğazı’na girdi.

Saat 07.50’de boğazın en dar yeri Çimenlik Kalesi ile Kilitbahir önlerine gelen “Pioneering Spirit”a Kıyı Emniyeti Umumi Müdürlüğü’ne ait “Kurtarma-1”, “Kurtarma-4”, “Kurtarma-9” ve “Kurtarma-10” römorkörleriyle Kıyı Emniyet unsurları eşlik etti.

Boğaz, geminin geçişi sırasında emniyet gerekçesiyle çift yönlü transit geçişlere kapatıldı.

Dev geminin geçişini sahilde vatandaşlar da izledi.

Geminin Türkiye’deki acente faaliyetlerini gerçekleştiren Polimar Shipping yetkilileri, Pioneering Spirit’in, Türkiye ve Rusya arasında imzalanan “TürkAkımı” projesi kapsamında, Rusya’dan başlayan ve Karadeniz’in altından geçerek Türkiye’ye ulaşacak doğalgaz boru hattı çalışmalarında “Black Sea Offshore” bölgesinde vazife yaptığını belirtti.

Pioneering Spirit

Dünyanın en aka inşaat gemisi unvanına sahip gemi, geniş petrol ve doğalgaz platformlarının tek hamlede kaldırma yöntemiyle montajlanması ve sökülmesi ile fazla yüksek ağırlıktaki boru hatlarının döşenmesi için hususi olarak tasarlandı.

Tek seferde 2,5 Eyfel Kulesi ağırlığında platformları kaldırabilecek güce sahip gemide, 40 ülkeden 562 şahıs vazife yapıyor.

Pioneering Spirit, TürkAkım projesinin derin denizlerdeki ikinci hattını tamamlamak üzere, Karadeniz’de vazife yapacak.

Kaynak: AA 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ