Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Einstein’ın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı

  • 25 Haziran 2018
  • 413 kez görüntülendi.
Einstein’ın izafiyet teorisi Güneş Sistemi dışında kanıtlandı
Konu Altı

Sonuçları Science dergisinde yayımlanan araştırma çerçevesinde, Hubble  ile Avrupa Cenup Gözlemevi teleskobundan elde edilen veriler bir araya getirildi.

Portsmouth Üniversitesi Kozmoloji ve Yer Çekimi Enstitüsünden Thomas  Collett’in liderliğindeki uzmanlar, yer çekiminin yakın bir galakside Einstein’in  izafiyet teorisinde öngörüldüğü gibi kinetik ettiğini yer çekimsel kırılmayla  gözlemledi.

Gözlemin yapıldığı ESO325-G004 galaksisinin Dünya’ya 500 milyon ziya  yılı uzaklıkta olduğu, bu yakın mesafenin, yer çekimsel kırılmanın kütlesinin  titizlikle ölçülmesini olası kıldığı belirtildi.

Thomas Collett, “Genel izafiyet, aka nesnelerin biçiminin  uzay-zamanda bozulduğunu öngörüyor. Bu, bir diğer galaksi yakınından geçtiğinde  ışığın cihet değiştirmesi anlamına geliyor. İki galaksi bizim görüş hattımızda  dizilirse, kuvvetli yer çekimsel kırılma adı verilen hadise ortaya çıkabilir. Bu  durumda galaksinin geçmişine dair muhtelif imgeler görürüz. Ön plandaki galaksinin  kütlesini bilirsek muhtelif imgeler arasındaki boşluk miktarı, bize umumi  izafiyetin galaksiler ölçeğinde doğru cazibe teorisi olup olmadığını açıklama eder.”  ifadelerini kullandı.

ESO325-G004 galaksisinin yıldızlarını yörüngede tutmak için ne kadar  kütleye sahip olduğunu anlamak maksadıyla yıldızların dönüş hızını ölçtüklerini  kaydeden Collett, daha sonra bu kütleyi, Hubble’ın gözlemlediği kuvvetli yer  çekimsel kırılma imge boşluklarıyla karşılaştırdıklarını ve sonucun, umumi  izafiyetin öngördüğü gibi çıktığını söyledi.

Collett, bunun Güneş Sistemi dışında umumi izafiyetin en duygulu ölçümü  olduğunu sözlerine ekledi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ