Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Moody’s ne demiş bizim için bir anlamı yok

  • 11 Haziran 2018
  • 350 kez görüntülendi.
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Moody’s ne demiş bizim için bir anlamı yok
Konu Altı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Moody’s’in bankalara yönelik kararını değerlendirdi. 

Zeybekci, FETÖ’nün 15 Temmuz vuruş girişiminden sonra 18 Temmuz sabahı aynı şekilde Türkiye’nin notunun kırıldığını anımsattı.

  • BDDK Başkanı Akben: Moody’s’in kararı gayri ahlakidir

“Türkiye ile ilgili yapılan bu izahat kasıtlıdır. Bütün dünyanın gözü önünde yapılan bir operasyon.” diyen Zeybekci, şöyle devam etti:

“Nasıl ki 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinden 1 hafta evvel gündemlerinde olmamasına karşın Türkiye’nin kredi notuyla ilgili değerlendirme yapma hususunda ne kadar çabuk ettikleri gibi. Türk bankalarının değerlerine bakmak ve tüm dünyaya bunu duyurmamız lazım. Türk bankalarının kapital yeterlilik oranları yüzde 16 seviyelerinde. Bu kapital oranı Maastricht kriterlerinde yüzde 8, yani tam iki katı. Öbür taraftan da Türkiye’deki kredilerin art dönüşümüyle ilgili rakamımız yüzde 2,5 seviyesinde. Yani zorluğa düşen krediler anlamında bakıyoruz.”

Kredi Garanti Fonu ile ilgili verilen kredilerin art dönüş oranında sıkıntılı olan bölümün yüzde 0,09 olduğunu anlatım eden Zeybekci, Türk bankalarının kapital yeterlilik oranının, Avrupa Birliği’nin (AB) tamamından iyi olduğuna işaret etti.

“Biz Türk ekonomisi olarak sapasağlam ayaktayız”

Zeybekci, Moody’s’in açıklamasının zamanlanmasına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Merkez Bankasının fazla aktif bir şekilde nakit piyasaları ve politikalarıyla ilgili fazla net karar ve insiyatifler aldığı bir dönemde, yani Türkiye’ye düzenlenen kur operasyonunun etkilerini azaltmakla ilgili fazla mühim adımlar attıktan birkaç saat sonra böyle bir izahat yapmaya hususi çaba gösterilmesi ve çabuk edilmesi son radde anlamlıdır.

Biz Türk ekonomisi olarak sapasağlam ayaktayız. Bütün bu vakalarla yani bize karşı yapılan hareketlere biz sadece ve sadece gülüp geçiyoruz. Allah’ın izniyle 24 Haziran’dan sonra da Türkiye olarak ekonomiyle ilgili almış olduğumuz kararlar, önümüzdeki süreçte Türkiye’nin sürdürülebilir ve dengeli büyüme, enflasyonla fazla kalıcı bir şekilde mücadele ederek ürem oranlarımızı, yatırım, tüketim ve üretim yapılabilir ve kabul edilebilir bir seviyeye doğru çekmek için topyekün bir mücadele içinde olacağız. Moody’s ne demiş kesinlikle bizim için hiçbir anlamı yoktur. Türk ekonomisi ne diyor, biz ona bakıyoruz. Makroekonomik sonuçlarımız ne diyor, ona bakıyoruz. İhracatımız, istihdamımız, kapasite kullanım oranımız, büyümemiz ne diyor? Bunların hepsi de inşallah Türkiye’nin önümüzdeki dönemde tekrar her alanda dünya rekorları kırmaya devam edeceğini söylüyor.”

Kaynak: AA 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ