Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Ekonomi Bakanı Zeybekci: Karamsar tablolar çizenlere gerekli cevap verildi

  • 11 Haziran 2018
  • 391 kez görüntülendi.
Ekonomi Bakanı Zeybekci: Karamsar tablolar çizenlere gerekli cevap verildi
Konu Altı

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, bu yılın ilk çeyreğine dair büyüme verilerini değerlendirdi.

Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdüğünü hatırlatan Zeybekci, geçen sene yatırımlar ve ihracattaki kuvvetli performansın etkisiyle G-20 ülkelerinin tamamından daha hızlı büyüyen Türkiye ekonomisinin, 2018 yılına da kuvvetli bir giriş yapmayı başardığını anlatım etti.

  • Türkiye yüzde 7,4 büyüdü
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan büyüme rakamlarını değerlendirdi
  • Türkiye büyümede OECD ve AB’ye ayrım attı

Zeybekci, 2018 yılında hedeflerinin tarihi dışsatım ve yatırım zirvesine ulaşarak kalan çeyreklerde de Türkiye’yi hızla büyütmek ve istihdamı artırmak olduğunu vurguladı.

“Türkiye, Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu kanıtladı”

Bakan Zeybekci, ekonomiyi desteklemek için hayata geçirdikleri uygulamaların yatırım, üretim, istihdam ve ihracata yönelik teşvikler ve reel sektörün finansmana erişiminin kolaylaştırılmasının, başarının devamındaki en aka faktörler olacağına işaret etti.

“Türkiye, nüfusu her sene 1 milyon, işgücü havuzu her sene 1,2 milyon şahıs artan dinamik bir iktisat olduğu kadar, genç nüfusu ve muasır uygarlık seviyesinin üzerine çıkma hedefi nedeniyle her sene yüzde 6’nın üzerinde büyümek zorunda olan bir ülkedir. Bu 2018 yılının ilk çeyreğinde görülen yüzde 7,4 lük büyümeyi, ilk çeyrekte Avro bölgesinin yüzde 2,5, AB ekonomisinin yüzde 2,4, OECD ortalamanın yüzde 2,6, ABD’nin yüzde 2,8, Çin’in büyümesinin yüzde 6,8 olduğunu dikkate alarak değerlendirmekte yarar vardır. Türkiye ilk çeyrekte sergilediği performansla, gelişmiş ülkelerden ve gelişmekte olan ülkelerden pozitif yönde ayrışmış ve son 10 yılda olduğu gibi Avrupa’nın en hızlı büyüyen ülkesi olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.”

Diğer taraftan iktisat yazınında faiz, kur ve enflasyon dengeleri nedeniyle, 2018’in ilerleyen çeyreklerine dair büyüme tahminleri için menfi tablolar çizilmeye çalışıldığını belirten Zeybekci, “İddialar Merkez Bankası ürem artışlarının büyümeyi zayıflatacağı yönündedir. Bu iddialar, Türkiye ekonomisinin gerçek dinamiklerini görmezden gelen bardağa hep abes tarafından bakmayı anane haline getirmiş zihniyetlerin değerlendirmeleridir” dedi.

Ekonomik iyileşmeler ikinci çeyrekte de sürüyor

Zeybekci, yılın ikinci çeyreğinde de öncü verilerin ekonomik aktivitelerdeki iyileşmenin devam ettiğini gösterdiğini vurgulayarak, turizm sektörünün de ekonomik büyümeye katkı sağlayacağını belirtti.

Türkiye’nin en iyi büyüme kompozisyonuyla yatırım ve ihracatla büyüyeceğine işaret eden Zeybekci, “2017’de devreye soktuğumuz proje bazlı yatırımların başlaması, teşvik sistemi kapsamında 2018 yılının ilk 5 ayında görülen yüzde 49’luk yatırım hacmi artışı, dışsatım teşviklerimizdeki artışlar ve Eximbank’ın çok daha agresif şekilde ihracatımızı desteklemesi ile hedeflerimize kolaylıkla ulaşacağımızı hep birlikte göreceğiz” diye konuştu.

“Karamsar tablolar çizenlere lüzumlu yanıt verildi”

Türk ekonomisi üzerinde karamsar tablolar çizenlere lüzumlu cevabın verildiğini aktaran Zeybekci, “İlk çeyrekte yüzde 7,4’lük çok yüksek bir büyüme oranı elde eden Türkiye, son günlerde 2018 yılına ilişkin büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden IMF, Dünya Bankası, OECD ve Moody’s gibi uluslararası kuruluşlara lüzumlu cevabı vermiştir” dedi.

Zeybekci, geçen sene Türkiye için yaptıkları tahminlerini defalarca yukarı yönlü revize eden bu kuruluşların önümüzdeki günlerde 2018 yılı büyüme tahminlerini birer birer yukarı yönü revize etmeye başlayacağını belirterek, ülkenin bu etkileyici büyüme performansıyla laf konusu devre için verisi açıklanmış olan pek çok AB ve G-20 ülkesinden daha hızlı büyümeyi başardığını söyledi.

 İhracattan büyümeye katkı

Türkiye’nin, yüksek gelirli ülkeler sınıfına ancak ve ancak yatırımlarla ve ihracatla ulaşabileceğinin altını çizen Zeybekci, ilk çeyreğindeki yüzde 7,4’lük büyümeye ihracatın katkısının 0,11 puan ve yatırımların katkısının 2,76 puan düzeyinde olduğunu, böylece büyümenin mühim bir kısmının dışsatım ve yatırımlardan geldiğini vurguladı.

Zeybekci, üretim sektörlerine bakıldığında ise, bütün sektörlerin büyümeye pozitif katkı sağladığına işaret ederek, ancak endüstri sektörünün ilk çeyrekte büyümenin sürükleyicisi olmasının laf konusu büyümeyi daha değerli kıldığını anlatım etti.

“Bir kredi derecelendirme kuruluşu suçüstü yakalandı”

Türkiye’nin 2018 yılı ilk çeyreğinde çok ağırbaşlı bir oranla büyüyeceğini kredi derecelendirme kuruluşlarının gördüğünü ve bildiğini belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

“Ancak yaklaşan seçimler arifesinde, Türkiye ekonomisine dair algıları kasıtlı biçimde sarsmaya çalışıyorlardı. Geçtiğimiz hafta bu algı operasyonlarından birini gerçekleştirirken bir kredi derecelendirme kuruluşu suçüstü yakalanmış ve kendini aleni etmiştir. Kim, ne derse desin güneş balçıkla sıvanmaz. Merkez Bankamız döviz kurları üzerindeki bilinçli operasyonların etkisini kırmış ve kura istikrar kazandıracak hamleler yapmışken, Moody’s 17 bankamızın kredi notunu kırmıştır. Halbuki Türk bankacılık sektörü, dünya bankacılık standartlarını belirleyen Basel III kriterlerine göre 2019 sonrasında ulaşılması hedeflenen kapital yeterlilik rasyosu hedefi olan yüzde 8’in çok üzerinde yüzde 15’lerin üzerinde bir kapital yeterlilik rasyosuna sahiptir. Takibe düşen kredi oranlarında Avrupa’nın en iyi seviyelerinden birinde olan, tarihinde ilk kere aylık 5 milyar liralık karlılığa ulaşan bankacılık sektörümüzün notunun, sektörün karlılığına ilişkin sözde kaygılarla kırılması çok manidardır.”

“İlerleyen dönemlerde gücümüzü artıracağız”

Zeybekci, Türkiye’nin Orta Vadeli Program’da 2018 için öngörülen yüzde 5,5’lik büyüme oranını yakalayabilecek, hatta daha da üstüne çıkabilecek potansiyele ve kararlılığa sahip olduğuna dikkat çekerek, “Piyasaların devamlı tetikte olduğu bir dünyada cılız hükümetler iktisat için sadece belirsizlik üretecektir. Ekonominin bütün aktörleri AK Parti hükümetinin olmadığı bir sistemde Türkiye ekonomisinin aka riskler barındırdığının çok iyi farkındadır” dedi.

Nihat Zeybekci, 24 Haziran seçimlerinden zaferle çıkacak hükümetin piyasalarda var olan politik belirsizliklerin tamamen ortadan kalkmasıyla reformlarına devam ederek dünyanın en aka 10. ekonomisi olma yolunda çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.

“2018 yılında ilerleyen dönemlerde de gücümüzü artıracağız. Ülkemiz, Avrupa’nın ve kültür coğrafyamızın en dinamik ekonomisidir ve bundan sonraki on yıllarda da en dinamik ekonomisi olacak, bölgesinde yatırımcıların en çok kazandığı, en verimli ve en karlı üretim gerçekleştirdiği memleket olacaktır.”

Kaynak: AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ