Yaşam

Elektrikli otomobillere ek vergi geliyor!

RESMİ GAZETE DE YAYIMLANDI! ELEKTRİKLİ OTOMOBİLLERİN GÜMRÜK VERGİSİ NE KADAR OLDU?

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Alınan Kararda Değişiklik Yapılmasına yönelik düzenleme, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Böylece düzenlemeyle birlikte, elektrikli otomobil ithalatında ilave gümrük vergisi % 10’dan % 20’ye çıkarak yükseldi.

Ntv.com.tr‘de yer alan haberin içeriğine göre;

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar ile ithalatında ilave gümrük vergisi alınacak ürünler kapsamında bu ürünleri gösteren listeye elektrikli otomobilleri de ekledi. 8703.80.10.00.00 Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonlu (GTİP), “Sadece elektrik motorundan tahrikli olanlar” başlığı ile bu başlık altındaki  elektrikli araçların ithalatında yüzde on olan ilave gümrük vergisi oranı yüzde yirmi’ye çıkarıldı. Karar ise, 15 gün sonra yürürlüğe girecek. Buna göre;

İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar başlığı ile

MADDE:1 31/12/2020 tarihli ve 3351 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta İlave Gümrük Vergisi Uygulanmasına İlişkin Kararın Ek-1 sayılı tabloya aşağıdaki satır eklenmiştir.

Önerilen İçerik :   ŞİLİ'NİN YENİ DEVLET BAŞKANI 35 YAŞINDAKİ SOLCU ADAY GABRİEL BORİC OLDU

MADDE-2: Bu karar, yayımın tarihini takip eden on beşinci gün yürürlüğe girer.

MADDE-3: Bu karar hükümlerini Ticaret Bakanı yürütür.

pexels lukas rychvalsky 1600909 2 1

ELEKTRİKTE ÖTV DÜZENLEMESİ

Haziran ayında elektrikli otomobillerin Özel Tüketim Vergisi oranlarında da bir düzenleme yapılmıştı. Düzenleme öncesinde motor gücü 85 kW’yi aşmayan elektrikli araçlardan %10, 85 kW ila 120 kW arası olanlardan %25, 120 kW ve üstü olanlardan ise %60 oranında bir Özel Tüketim Vergisi alınıyordu. Düzenleme sonrasında motor gücü 160 kW’ı geçmeyen ve matrahı 700 bin Türk lirasını aşmayan elektrikli otomobiller için yeni vergi oranı % 10, diğerleri için % 40 olarak belirlendi. Ayrıca, motor gücü 160 kW’ı geçen araçların, matrahı 750 bin Türk lirasını aşmıyor ise yüzde elli, diğerleri için ise % 60’lık bir Özel Tüketim Vergisi alınmasına karar verildi.

pexels pixabay 53621 1

ÖZEL TÜKETİM VERGİSİ (ÖTV) NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi, belirli mal veya ürünler üzerinden maktu ya da oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile yürürlüğe girmiştir.

Önerilen İçerik :   Kınalıada plajlarında deniz salyası var mı? Kınalıada'da müsilajdan denize girilebilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu