Ekonomi

Elinde doları olan herkesi ilgilendiriyor! Temmuz ayında dolar yükselir mi düşer mi?

Türkiye’de işler öyle bir sarpa sardı ki artık millet TL’den çok dolar ve euro ile ilgilenir oldu. Elinde doları olan herkesi ilgilendiriyor! Temmuz ayında dolar yükselir mi düşer mi?

Elinde doları olan herkesi ilgilendiriyor! Temmuz ayında dolar yükselir mi düşer mi herkes bunu merak ediyor. Türkiye’de artık herkes TL’den çok dolar ve euro yorumu yapıyor. Enflasyon oranlarının bu kadar yüksek çıkması ile zaten var olan ekonomik kriz daha da büyüyor. Yatırımcılar gözünü açtı bir kaç sene öncesinde 3-4 lira olan dolar artık 17-18 seviyelerine çıkınca herkes rotasını değiştirdi.

Yatırımcılar bir yandan endişeli bu kurlardan dolar alınır mı merak ediyor. Bir kısım da elindeki doları bozdursam mı yoksa biraz daha beklesem mi diye panik yapıyor. Milyonlarca kişi dolar kurunu takip ediyor. Dolar kuru, ticari kredi düzenlemesinin ardından yeni haftaya düşüşle başladı. Döviz kurları haftanın ilk işlemlerde yüzde 4’ün üzerinde düşüş meydana geldi.

hd wallpaper 3125419 1280

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından cuma günü yayımlanan kurul kararına göre 15 milyon lira karşılığı, yani yaklaşık 908 bin dolar yabancı para nakit varlığı bulunan şirketler, aktifleri veya yıllık satış gelirlerinin yüzde 10’undan fazla yabancı para nakit varlığı tutuyorlarsa TL cinsi nakdi ticari kredi kullanamayacak. Bu işleri biraz karıştırdı. Bu karara göre Temmuz ayında dolar yükselir mi düşer mi?

Önerilen İçerik :   Sürücülere son dakika müjdesi! Motorinden sonra benzine de indirim yolda!

Dolar düne yüzde 0,42 artışla başladı. Şimdilik yatay seyrini koruyor. Ünlü Ekonomist Selçuk Geçer dolar ile ilgili şöyle konuştu; “Bütün para birimlerinde yükseliş sürecek. Yalnızca Euro ile dolar ya da Euro ile Sterlin ya da dolar ile Sterlin arasında ufak iniş çıkışlar olabilir. Bunun temel sebebi de pariteler. Euro/Dolar paritesi 1,3’e giderse anlayın ki dolarla Euro arasındaki makas kapanacak. Dolar daha hızlı yükselecek Euro daha az yükselecek. Veya Euro daha fazla yükselecek dolar daha az. Burada önemli etken Avrupa Merkez Bankası. Faizi artıracaklarını ifade ettiler. Ama pozitif ortama geçmeleri etkili olacak mı? Amerika Merkez Banaskı faizleri artırmayı sürdürecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu