Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/haberstand.com/public_html/wp-content/themes/haber/header.php on line 111

Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz Türkiye’nin Büyük Sorunlarla Karşılabileceğini Belirterek Uyarıda Bulundu!

  • 09 Ocak 2019
  • 422 kez görüntülendi.
Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz Türkiye’nin Büyük Sorunlarla Karşılabileceğini Belirterek Uyarıda Bulundu!
Konu Altı

Birçok başarısı bulunan Emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından New York Times gazetesinde yayınlanması üzere kaleme alınan yazıda yer verdiği Terör örgütleriyle bağlantı içerisinde olmayan her savaşçıyı yeni kurulacak olan istikrar gücü kapsamında yanlarına alacakları bölümüne değinerek uyarı yaptı.

Yavuz, Türkiye’nin ABD tarafından boşaltılan alan üzerinde yer alma arzusunun olduğunu, bu bölgeyi Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın eline bırakmamak için her an tetikte olduğunu anlattı. Türkiye’nin büyük problemlerle karşı karşıya kalabileceği noktasında uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın New York Times gazetesinde yer alan yazısındaki Suriye meselesinin çözüm önerilerini Cumhuriyet Gazetesi’nden Hüseyin Hayatsever’e değerlendiren Yavuz, Erdoğan’ın söylediği “Terör örgütleriyle bağlantısı olmayan tüm savaşçıları yeni kurulacak istikrar gücüne dahil edeceğiz” sözüyle birlikte Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ve şuanda PYD’nin etkin olarak bulunduğu alanda Türkiye’yle ortak bir şekilde çalışabileceği gruplar olduğunu kast ettiğini anlattı.

Yavuz, Erdoğan tarafından sunulan önerilerden, aktif olarak şuanda YPG kontrolünde yer alan alanlara Esad güçlerinin tekrardan giriş yapmaması arzusunun anlaşıldığının altını çizdi.

Büyük Problemler Meydana Gelebilir

Türkiye’nin ABD tarafından boşaltılan alanı doldurmak istediğini anlatan emekli Tümgeneral Ahmet Yavuz, buraları Esad güçlerine bırakmak istemediğini anlattı. Türkiye’nin bu hareketi yapmak için gücünün olup olmadığına değinen Yavuz, bunun net olmadığını anlattı. Gücün yalnızca savaş kabiliyeti olmadığını ileten Yavuz, bunun ekonomik bölümünün de olduğunu iletti. Suriye’nin bugün başına gelen her şeyin çok uzun süreler boyunca Lübnan’da bulundurduğu ordudan dolayı olduğunun unutulmamasının lazım geldiğini, Türkiye’nin Suriye’de böyle bir girişim yapma çabasının büyük problemler oluşturabileceğini anlattı.

Türkiye İçin Sıkıntılı Bir Konu

Türkiye ile Suriye yönetiminin direkt olarak doğrudan temas haline geçmesi gerektiğini anlatan Yavuz, kendisinin Türkiye’nin Esad ile görüşme yapmayarak büyük bir yanlışlık altına imza attığı düşüncesinde olduğunu, Orada Esad’ın etkin rol oynamasının önüne geçilmesinin istendiğini, PYD’nin bölge üzerinde otonom alan kazanmasının önüne geçilmesinin Türkiye için çok önemli olduğunu, ama bunların onun ötesinde olduğunu, Türkiye için sıkıntılı bir konu olarak öne çıktığını vurguladı ve sözlerini noktaladı.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ